Tõrva Gümnaasiumis avati siseterviserada

Teadvustamaks ka lastes liikumise vajadust, tuues harivaid ja põnevaid tegevusi vahetundidesse ja ka õppetundidesse ning täiendades suurepäraseid Tõrva väliterviseradasid, loodi Tõrva Gümnaasiumisse maakonna esimene siseterviserada.

Siiani on avatud üle Eesti 30 siseterviseraja, mille arv ainult kasvab ja lisaks koolidele on ka paljud ametiasutused avanud oma koridorides ja trepikodades paiknevad rajad. Näiteks on Swedbanki kontori 1,2 km (siseradadest seni pikim!) rada nimega Jooksevkonto ja ka rahvusooperis Estonia asub siserada nimega Tuhkatriinu terviserada. Keda hakkasid siseterviserajad rohkem huvitama, siis lisainfot rajatud siseterviseradade kohta leiab: http://terviserajad.ee/siseterviserajad/.

Plaan rajada Tõrva Gümnaasiumis esmalt algklasside maja rada sai alguse novembri keskpaigast, seega ei läinudki palju aega ideest teostumiseni. Ju oli nii hea idee...

Tõrva siseterviserada sai nimeks Juku (J)algrada. Juku on ju kõigi kooliga seotud anekdootide kangelaseks ja ka Tõrva Gümnaasiumi ees olev Vabadussõja  mälestussammas on piirkonna elanike seas tuntud „Juku" hüüdnime all.

See, et siseterviserada saab kooli rajatud Tõrva Gümnaasiumi 100. juubeliaastal on justkui kirsiks tordil – põnev, hariv ja tervislik kingitus tervele kooliperele! Seda silmas pidades sai ka ühe tegeluspunkti, numbriringi, keskele suur Tõrva Gümnaasium 100 logo kleebitud.

Siseterviserada ise kujutab endast läbi A-korpuse kahe korruse kulgevat nooltega tähistatud marsruuti, mis sisaldab erinevaid tegeluspunkte. Tegeluspunkte sai kokku 14 ja rajal saab näiteks kõndida/hüpata mahatõmmatud joont pidi, täpsust visata, tähestikku, numbreid või heliredelit tundma õppida. Tegeluspunktidest ei puudu ka vanad head trips-traps-trull ja keksukast. Trepist üles minnes on seintele märgitud kas käejäljed või täpirada, et ka treppidel turvaliselt rada läbida saaks. Rada saab läbida kas vahetundide ajal (ikka õpetajate loal), peale tunde või hoopistükkis viia läbi rajal ka õppetunde. Lisaks nooltega tähistusele lisavad rajale omanäolisust innustavad laused ja  virgutavad mõtted, nagu näiteks: „Kui pea ei jaga, jagavad jalad – see on liikumine.", „Tark ei torma!" ja „Õpi liikuma, nägema, kuulama, märkama!".

Raja tegeluspunktid said välja mõeldud koos algklasside õpetajatega, kes valisid välja just algklassilastele sobivad punktid. Kõik punktid kaaluti läbi ka selle mõttega, et tegelused oleksid võimalikult harivad ja et punktides saaks võimalikult palju erinevaid ülesandeid läbi viia. Õpetajad aitasid ise ka rada maha märkida, nii et Tõrva Gümnaasiumi raja kohta võib küll öelda, et meeskonnaga koos mõeldud, tehtud ja korras!

Siinkohal ongi paslik veelkord teha suur kummardus kõigile, kes käe külge panid ja tänu kellele on algklasside lastel elevust ja põnevust loodetavasti kauaks ning ka suurem tähelepanu tervisel ja liikumisel.

Gümnaasiumi siseterviseraja loomiseks panustasid oma aja ja ideedega algklasside õpetajad: Krista, Iriina, Carmen, Meeri, Kerdi ja Liia. Aitäh ka Janek Luik, kooli majandusjuhataja Margus Matus, direktor Ivar Hanvere ja  linna spordimetoodik Tiina Neumann. Nõu ja jõuga oli kaastegev ka SA Eesti Terviserajad eesotsas Alo Lõoke'sega. Raja loomise finantsilisele poolele on õla alla pannud Tõrva linn koos Tõrva Gümnaasiumiga, SA Eesti Terviserajad ja Eesti Kultuurkapital.

Igatahes keerlevad meie mõtted juba siseterviseraja pikendamisel teistesse korpustesse ning otsime häid ja põnevaid ideid tegeluspunktide jaoks, mis kõnetaks just vanemate astmete õpilasi.

„Terves kehas rõõmus meel" – nagu tuletab meelde algklassimaja seinal olev hüüdlause nüüd igapäevaselt kõigile õpilastele!

Piret Karu
Tõrva abilinnapea