Kokkuvõte Tõrva kevadistest rattamatkadest

Kevadised rattamatkad on Tõrva piirkonna rahvale tuttavad juba mitmeid aastaid. Esimest korda toimusid rattamatkad 2001. aastal.

Esimeste kevadiste ilmadega sätitakse sõiduvahendid korda ja viiel järjestikusel pühapäeval võetakse ette matkad piirkonna kaunitesse paikadesse.

Nii ka tänavu,kui 16.aprillil võeti Tõrvast suund Jõgeveste poole ja tehti vahepeatus  Barclay de Tolly mausoleumi juures. Kuigi valitses karge kevadilm ja aegajalt tuiskas tuulega ka suuri lumeräitsakaid,  sõitis esimesel matkal  62 suuremat ja väiksemat ratturit. Eriti tublid olid kõik pisemad ratastega matkalised, pole just lihtne sõita nii pikk matk kui puhub vastutuul ja sooja saab vaid kiiresti liigutamisest. Aga väikesed matkalised said vapralt sellega hakkama.  Matka kontrollpunktis Barclay de Tolly mausoleumi parklas ootas rattureid kosutav jook ja maiustus. Matkalised said uudistada mausoleumi, nime kirja panna, veidi kosutada end ja taas sõidule asutada - teine pool matkast ootas ees.

23.aprillil suunduti Riidajasse, sealne mõisa kabel oli järgmine vaatamisväärsus, millega said ratturid peale 14 km pikkust sõitu tutvuda. 49 ratturit võitles tugeva tuule ja kohatise rahehoogudega, kuid jõuti kenasti kohale. Sai kabelisse pilk heita, kosutada end joogi ja maiusega ning asuda koduteele.

Kolmandal rattamatkal 30.aprillil viis marsruut ratturid Pikasilla poole, kontrollpunkt seekord Vooremäe puhkealal. 17 km pikkuse sõidu Võrtsjärve veerde võttis ette 48 ratturit. Kohapeal sai jälgida veelindude tegevust, enne tagasisõitu võtta lonks kosutavat jooki ja maiustada šokolaadiga. Nii oli taas jaksu matka teine osa läbida - eks kodutee ole ikka lühem.

Eelviimasel matkal ootas rattureid kaunis Koorküla Valgjärv. Õnneks paistis päike ja meelitas esimene maikuu pühapäev kodust välja 49 rattasõpra. Eestimaa 10 kõige sügavama järve hulka kuuluv Koorküla Valgjärv on tuntud mitmete legendidest ja muistenditest. Järv on kuni 26,8 meetrit sügav ja peidab legendi põhjal endas vee alla vajunud mõisa jäänuseid. Matkalised said järve kõrgeimal kaldal kosutada end taas joogi ja magusaga ning ette võtta pea 15 km pikkune kodusõit.

Rattamatkde viimane sõit aga toimus juba üsna mõnusas kevadises soojuses. Seekord sõideti esimesest matkast tuttval teel Jõgeveste suunal, kuid kontrollpunkt ootas kõiki Soontaga puhkealal, Saeveski paisjärve ääres. 52 ratturit jõudsid ilusat ilma nautides puhkeplatsile, kõigil oli võimalik minna mõnusale kanuusõidule, veeta aega perede ja sõpradega. Toimus ka loosiauhindade loosimine ja saadi taas kosutust nii magusast šokolaadist kui energiat andvast joogist.

Viiel jäjestikusel pühapäeval said ratturid piirkonna huvitavatesse paikadesse sõita, iga kord taas näha eriilmelist kevadilma ja veeta aega liikudes koos pere või sõpradega. Kevadiste rattamatkadega koguti 260 osaluskorda ja 7288 rattakilomeetrit.

Rattamatkade läbiviimist toetasid Tõrva Linnavalitsus, Valgamaa Spordiliit ja Valgamaa Tervisenõukogu.

Liikugem terviseks!

Tiina Neumann