Taido Purason naasis rahvusvaheliselt keemiaolümpiaadilt medaliga

Tõrva Gümnaasiumi õpilane Taido Purason naasis Tais toimunud rahvusvaheliselt keemiaolümpiaadilt pronksmedaliga.

Rahvusvahelisele keemiaolümpiaadile pääsu tõi kevadine Balti keemiaolümpiaad Vilniuses, kus 20 konkurendi seas saavutatud seitsmes koht tagas pääsu Taisse, ühes temaga veel kolmele hästi esinenud Eesti õpilasele.

Tugevas konkurentsis läks kõigil meie noortel väga hästi – arvestades, et osales 297 õpilast 76 riigist. Eesti noorte keemikute taset näitab kas või see, et kõik neli tulid koju medalitega. Hõbeda pälvis Carel Kuusk, pronksmedali väärilised olid peale Taido Purasoni veel Paul Kerner ja Siim Kaukver.

Suurvõistlus Mahidoli ülikoolis, Bangkoki lähedal koosnes teoreetilise ja praktilise vooru ülesannetest, mille valmistasid ette teadlased Tai juhtivatest ülikoolidest.

Praktika koosnes orgaanilisest sünteesist, kolmest erinevast tiitrimisest ja kolmest erinevast fotomeetrilisest mõõtmisest, kuigi tavaliselt praktikum koosneb kolmest iseseisvast osast.

Teooriavoorus tuli lahendada 11 ülesannet.

6.–15. juulini Tais toimunud võistlus on pika traditsiooniga, seekordne olümpiaad oli juba 49. Võistlus lõpetas traditsiooniliselt õpilaste keemiavõistluste hooaja, milles õppeaasta jooksul osales Eestist ligemale kaks tuhat õpilast. Eesti võistkonda kuulusid Carel Kuusk ja Siim Kaukver Tallinna reaalkoolist, Paul Kerner Tallinna Tõnismäe reaalkoolist ja Taido Purason Tõrva gümnaasiumist.

Rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil saab osalejate koguarvust umbes 10% kuld-, 20% hõbe- ning 30% pronksmedali.