Kokkuvõte V Härma suusamaratonist

Pildigalerii

Pikki aastaid polnud Tõrvas suusamaratone peetud, kuni MTÜ Tõrva Spordiseltsi eestvedamisel aastal 2011 sai teoks I Härma suusamaraton.

Üritus sai kohe populaarseks ja kahel järgneval aastal said peetud II ja III maraton. Siis aga ei lubanud kehvad lumeolud kahel järgneval aastal maratoni pidada.

Alles 2016 aastal jagus lund ja külmalaine hoidis seda kuni IV Härma maratoni toimumiseni. Ka tänavu polnud talvehooaja algus kiita, pigem oli maa must ja suusatada polnud võimalik. Alles veebruar tõi Tõrva suusaradadele lume ja koheselt said suusarajad ette valmistatud.

Küll oli aga lumekiht sedavõrd õhuke, et klassikalise tehnikaga sõiduks vajalikku suusarada sai rajameister sisse vedada vaid paar nädalat  enne maratoni toimumist. Kuna traditsiooniliselt on Härma maraton sõidetud just selles sõidustiilis, siis hoidsime pöial,t et jaguks lund maratoniradade ettevalmistamiseks. Ilmataat andiski lisalund, rajameister jõudis öösel rajad sisse pressida ja lootsime et öine külm ka raja tugevaks muudab. Paraku aga sadas vastu hommikut veel lund ja valitses nullkraadi lähedane temperatuur. Taas oli rajameister Tauno Neumann koos abilise Andres Neumanniga varahommikul rajal ning  jõuti suusarajad võistluseks ette valmistada. Suusasõpradele aga valmistas sulailm tõelise raskuse heade suuskade ettevalmistamiseks.

Keskpäeval anti start ja suusarajale lükkas end 24 rõõmsatujulist suusasõpra. Suusarõõmu oli Härma rajale tulnud otsima lisaks kohalikele ka suusatajad Tartust, Valgast, Valkast, Kohilast, samuti talvepealinnast Otepäält ning Mulgi ning Elva valdadest.

Ühtne suusasõprade pere läks rajale sooviga end proovile panna pikal distantsil, kokku tuli läbida 25 km pikkune distants. Suusamaraton sõideti 4,2 km pikkusel Härma suusaringil, kokku tuli läbida 6 ringi. Iga ringi lõppedes ootas suusasõpru maratonile kohaselt joogipunkt, kus lisaks jõujoogile sai kosutust rosinatest, banaanist, hapukurgist ja leivast soolaga. Joogipunktis toimetasid kohaliku lionsklubi Tõrva Mari tragid naised.

Juba esimesest ringist alates jäid teistele püüdmatuks Janek Truu Tartust. Järgmistena ületasid finišijoone samuti Tartu suusatajad Kalev Vunk ning Aivar Veri. Tulise finišiheitluse pakkusid aga meeste põhikassi suusatajad Marko Nõmmik ja Kristo Tuvi, kelle omavahelist paremust ei suutnud ka kohtunike Marian ja Ivar Hanvere kogenud pilk tuvastada. Nii jagatigi välja kaks esikohta. Kiirem tõrvakas suusarajal oli Ahti Külm, kes lõpetas kuuendana.Noortele meestele näitas suuskade kandu  Aivar Lillipuu Tõrvast, kes võitis kõige vanemate meeste vanuseklassi, üldkokkuvõttes sõitis välja seitsmenda aja.

Naistest aga sõitis kõige kiiremini Valga vallast Siiri Raamets, järgnesid samast vallast pärit Naima Raiv-Altosaar ja Lenna Hingla.

Peale pikka suusasõitu sai kuuma suppi maitsta raja kõrvale kerkinud „metsakohvikust". Aitäh ettevõtjatele Eve Sinisalule maitsva supi  ning Laidi Laasile ahjusoojade rosinakuklite eest!

Vanuseklasside parematele olid auhinnaks Maraton Sport spordipoe kinkekaardid, kiirem mees- ja naissuusataja said lisaks ka erimeene. Kõigile osalejatele riputati kaela spetsiaalselt selleks ürituseks valminud keraamiline medal, mille valmistas Tõrva Kunstistuudio- suur tänu Carmen Põldsalule.

Iga suusataja sai kosutuseks Helme Maasikakasvatuse OÜ poolt välja pandud pudeli maasikanektarit- täname Andrus Horn toreda üllatuse eest.

Suur aitäh kõikidele suusasõpradele, rajameistrile Tauno Neumannile; Ilmar Niilitsale, kes toetas küttega rajamasinaid; kohtunikele Marian ja Ivar Hanverele; lionsklubi Tõrva Mari tublidele naistele Liinale, Ulvile ja Kristile; vabatahtlikele abilistele Piret Karule ja Teele Mekkile ning meeleolu loomise eest Tõrva kultuurimaja helitehnikule Jüri Salule.

Üritust toetasid Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupp,Tõrva vald ja Meie toidukaubad Tõrva Kevade pood.

Kohtumiseni järjekorras kuuendal Härma suusamaratonil!

Tiina Neumann
Tõrva valla spordi ja rahvatervise spetsialist