Estraaditrupp „TÕRVA TILGAD“

Ajast aega on inimesed nõudnud leiba ja tsirkust. Estraaditrupp Tõrva Tilgad soovivadki tuua naeratuse oma kuulajate nägudele.

Tõrva Tilkade nime all alustasime 2007. aastal Tõrva Tilde (alias Asta Mäeorg) juhtimisel.

Loeme oma ettenduse kordaläinuks, kui publikust kostab lavale ka naeruturtsatusi.

Esitame peamiselt sketše elust enesest. Kasutame materjali, mis on juba varem kirja pandud kui ka reaalsest elust võetut.

Oleme katsetanud ka väikeste näitemängudega ja peamiselt ikka omas võtmes - eesmärgiga tuua naeratus vaatajate näole.

Mõned näited meie esinemisest Väätsa huumoripäeval "Maamees muigab 2011":

Telli meid kohale ja naerame koos!

Juhendaja
Valdeko Kalamees
torvatilgad@gmail.com
525 1849


 

rahvatantsu segarühm „Pigilind”

Segarühm „Pigilind" asutamise ametlikuks kuupäevaks loetakse 01. oktoober 2011. aastal, kuid tegelikult käisime tantsurühmaga esinemas Kihnus juba suvel.

Kuigi rühm ei ole eriti vana, oleme siiski osalenud nii mitmelgi peol.

Juba sügisel  2011 tantsisime Tõrva Linnavalitsust külastanud ungarlastele ning astusime üles ka Mari Kulli preemia kätteandmisel .

2012. aastal võtsime osa Mulgi II laulu- ja tantsupeost Tõrvas, Valgamaa tantsupeost ja läbides eelvooru pääsesime Soome- Eesti  tantsupeole Tamperes.

2013. aastal võtsime osa Valgamaa tantsupeost ning osalesime Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud sündmusel ja jõulupidustustel üles astumisega.

2014. aastal Valgamaa tantsupidu, Mulgi III laulu- ja tantsupidu ja õnnestus meil ka tänu töökatele tantsijatele osaleda XIX tantsupeol „Aja puudutus" Tallinnas.

2015. aastal esinesime Valgamaa tantsupeol, Meeste III tantsupeol Rakveres. Loomulikult esinesime ka Tõrva linna üritustel.

2016. aastal osalesime Valgamaa tantsupeol, Mulgi IV laulu- ja tantsupeol Paistus. Esinesime ka kohalikel üritustel ja Riidaja mõisapäeval. Tähistame sel aastal ka oma 5. tegutsemisaasta juubelit.

Nii, et noor kollektiiv, aga jõutud on teha palju.

Meil on kõik väga toredad ja kokkuhoidvad tantsijad.

Seega kellel tahtmist- olete oodatud rühma tantsima (eriti on segarühmades tavaliselt puudus meestest!)

Proovid toimuvad esmaspäeval ja neljapäeval kell 20.00.

Juhendaja
Anne Jaakson
annejaakson5@gmail.com
5 341 3150

Näitering

Tõrva kultuurimajas töötav näitering alustas tööd Kiira Soovarese juhendamisel juba 1968. aastal diplomilavastusega „Klapacek abiellub".

Aastate jooksul on lavale toodud hulgaliselt vabaõhuetendusi, lavastusi, luule- ja muusikapõimikuid.

Mahukamateks vabaõhulavastusteks võiks nimetada kohaliku näitekirjaniku Vello Jaska   näidendeid „Tõrva legend", „Valgete pilvede lend", „Vabakutselised elukunstnikud" jne.

Lavale on toodud ka J. Liivi „Nõiatütar" ja E. Vilde „Kuidas unenäod täide lähevad". Näiteringile on omistatud aastate jooksul mitmeid laureaaditiitleid, viimati Valgamaa näitemängupäeval 2013. aastal.

Proovid toimuvad esmaspäeviti kell 18.00.

Juhendaja
Kiira Soovares
5 198 3618

Tõrva meesansambel

Asutatud 14. oktoobril 1968. aastal Valga Kolhooside Ehituskontori juures ja kandis ka 25 aastat oma leivaisa nime. Valga KEKi meesansambel oli VK „EKE" taidlusülevaatuste kolmekordne laureaat.

Ansamblit on juhendanud kõik need aastad teenekas metsaülem Tõnis-Rein Ainso. Pooled laulumeestsest (4) on samuti selle kollektiivi asutajaliikmed.

Tõrva meesanasmbli (edaspidi TMA) patrooniks oli läbi aegade maestro prof Ants Sööt.

TMA laulud on kõlanud üle Eestimaa, aga ka kaugemal: Rootsis, Norras, Gruusias, Tšehhis, Ukrainas, Leedus, Peterburis. Viimastel aastatel on mehi meelitama hakanud meri oma saartega (Kihnu, Ruhnu, Muhu, Hiiu, Saare, Vormsi jt meretagused maad).

Ansambli repertuaari kuulub enam kui sada laulu seda nii omakandi laulumeistritelt (Johannes Taul, Sven Malm, Aado Kaasik) kui ka üle ilma. Eriline koht kuulub aga Aado Kaasikule, pikaajalisele Tõrva meeskoori dirigendile ja koorijuhile, kes ka ise laulab ja mängib ansamblis kaasa.

TMA esimese nelja aastakümne tegemised on kajastatud kroonikas (Rudolf Enne) ja selle põhjal kirjutatud raamatus „Lauludest helisevad aastad" (2008).

Eesti Raadios salvestatud TMA laulude põhjal on välja antud CD plaat „Laulab Tõrva meesansambel". Selle kinkis 40 aastasele juubilarile ER muusikasaadete pikaajaline toimetaja Age Raa.

Tõrva meesansambel on pälvinud Valgamaa „KULTUURIPÄRLI" austava nimetuse.

Vaatamata aastate lennule jätkab TMA endise hooga ja seda nii pidudel kui ka võistlustel. Esinemiskutsetele on ansambel alati olnud avatud ja kui vähegi võimalik, siis ka vastu tulnud.

TMA proovid toimuvad Tõrva kultuurimajas esmaspäeviti 14.30-16.30.

Kontakt 
Eduard Nigol  
514 9159
eduardnigol@hotmail.com

Eakate naisansambel „Meenutus“

1997. aastal tuli kokku 8 pensionäri, kes hakkasid laulma eakate naisansamblis „Meenutus".

Oleme laulnud enda lõbuks ja teiste rõõmuks. Saavutanud esimesi ja teisi kohti Valgamaa ja Kagu-Eesti vokaalansamblite päevadel.

Lauljate vanus jääb vahemikku 75-83 aastat, aga hing on kõigil noor. Proovides oleme alati kohal, sest tunneme vajadust seltsielu järele.

Veebruaris 2017 tähistame ansambli 20. juubelit.

Proovid toimuvad kolmapäeviti kell 13.00 juhendaja kodus, aadressil Pikk 3.

Juhendaja
Milvi Kalpus
763 3249
5 786 2448

Tantsustuudio"LYS"

Tantsustuudio"LYS"alustas tegevust 1992. aastal Ulvi Riitsalu juhendamisel.Stuudiosse kuuluvad lapsed alates 3.eluaastast kuni täiskasvanuteni.Stuudio viljeleb estraaditantsu,eesti teemalisi tantse,showtantsu,kantrilinetantsu,võimlemist ning rahvatantsu.
 
Alates 1992. aastast on stuudio rühmad osalenud kõigil üld-ja koolinoorte tantsupidudel Tallinnas liikumisrühmade koosseisus.Tantsufestivalil"Koolitants"on korduvalt jõutud poolfinaali,osa on võetud Spordiselts "Kalev" korraldatud võimlemispidudest ja võimlemisfestivalidest.Esinetud on nii kodukohas, maakonnas kui ka kontsertreisidel Lätis, Ungaris, Soomes, Rootsis, Norras ja Taanis.Sel hooajal valmistub Lys 2017. aasta koolinoorte tantsupeoks.
 
Lys naisrahvatantsurühm tegutseb Ulvi Riitsalu juhendamisel aastast 2008. Naisrahvatantsurühm on osalenud nii 2009.a kui ka 2014.a Üldtantsupidudel Tallinnas, I Naiste tantsupeol ja ka 2016.a II Eesti Naiste tantsupeol "MeheLugu" Jõgeval, 2012.a Soome-Eesti tantsupeol Tamperes ning loomulikult Valgamaa tantsupidudel ning kodukoha erinevatel üritustel.
 
Lys Kantri tegutseb alates 2002.a Ulvi Riitsalu juhendamisel. Lys Kantri esinemised on viinud neid oma kontsertprogrammidega Lätti, Tartusse, Viljandimaale, Võrru, Pärnu Linetantsufestivalidele, Tallinna, Rootsi, Taani ja muidugi Valgamaa erinevatesse paikadesse.Karikaid on võidetud Baltimaade Meistrivõistlustel linetantsus Riias, Saulkrastis ning Helsingis.
 
2017 tähistab Tantsustuudio "LYS" oma 25 tegevusaastat ning Lys-Kantri 15. aastapäeva.
 
Treeningud
 
Esmaspäev
 • 15.30-16.30 - 1-3 klassi rühm
 • 16.30-17.00 - mudilased
 • 17.00-18.00 - 4-5 klassi rühm
 • 18.30-19.30 - linetants
 • 19.30 - 21.00 - naisrahvatantsurühm

Kolmapäev

 • 14.30-15.30 - 8-12 klassi rühm gümnaasiumi aulas
 • 16.30-17.00 - mudilased

Neljapäev

 • 14.30-15.30 - 4-5 klassi rühm
 • 15.30-16.30 - 1-3 klassi rühm
 • 16.30-17.30 - 8-12 klassi rühm

Pühapäev

 • 11.30-13.00 - koondproovid
Juhendaja
Ulvi Riitsalu
524 9628
 

Tõrva Kunstistuudio

Tõrva Kunstistuudio on juba 10 aastat pakkunud  huvilistele  võimalust tegeleda maalimise, joonistamise, keraamika ja käsitööga (viltimine, siidimaal, vitraaž, rahvuslik käsitöö).

Stuudio töös osalevad erinevas vanuses õpilased ja täiskasvanud, kellel on kolmel päeval nädalas võimalus osaleda erinevate ringide töös.

Traditsiooniks on saanud  näitused Tõrva linnas, kas gümnaasiumis, raamatukogus või  kammersaalis.Suuremad ülevaatenäitused on toimunud Valga Muuseumis. Näitusi on eksponeeritud ka naabermaakondades.

Sügiseti külastame ühiselt Valga kunstikuu näitusi. Igal suvel toimub stuudiolastele  laager või suvepraktika külalisõpetaja juhendamisel. Stuudio algusaastatest peale on juhendajateks Gerta Vister ja Carmen  Põldsalu.

Esmaspäev

 • keraamika (lapsed ) 16.15-17.00
 • keraamika  (lapsed) 17.00-18.00
 • keraamika  (täiskasvanud)  18.00-20.00

Teisipäev      

 • käsitöö  (lapsed)  16.00-18.00
 • käsitöö (täiskasvanud)   18.00-20.00

Kolmapäev

 • joonistamine (lapsed) 15.30-16.30
 • joonistamine   (lapsed) 16.30-18.00
 • maalimine (täiskasvanud)  18.00-20.00

Juhendaja   
Carmen Põldsalu
acpc@hot.ee   
529 1627

 

Tõrva kammernaiskoor

Loodud 2009. aastal tegutsemise lõpetanud Tõrva Rahvakoori naislauljate baasil.

Koori eesmärk – koorilaulust huvitatud lauljate kaudu hoida ja väärtustada eesti koorikultuuri paikkonnas ning osaleda laulupidudel, suurprojektides ja muudes huvitavates ettevõtmistes.

Seitsme tegutsemisaasta jooksul on jõutud palju. Osaletud on Mulgimaa laulupidudel, Liivimaa laulupeol Valkas, võrukeelsetel laulupidudel Võrus ja Põlvas, Eesti Naislauluseltsi laulupäeval Põlvas, II ja III vaimulikul laulupeol Tartus ja Pärnus. 2015. a juunis osaleti missa suurprojektis Tartu Jaani kirikus koos 9 neidude- ja naiskooriga üle Eesti. Kõige krooniks on olnud osalemine XXVI üldlaulupeol „Aja puudutus. Puudutuse aeg" Tallinnas 2014. aastal.

2016.a esinemistest väärib märkimist missa laulmine Pärnu Elisabethi kirikus koos 3 Eesti naiskooriga. Selja taha jäi esinemisrohke hooaeg ka oma kodukandis (Tõrvas, Taageperas, mitmeid kordi Valgas). Eriti ülendavaks oli esinemine Valga Jaani kiriku 200. aastapäeva tähistaval peamissal. Augustis 2016 sai teoks koori esimene välisreis Gotlandile, mis rikastas nii kultuuriliselt ja ajalooliselt kui ka andis elamuslikkust läbi kontsertide kõigile kuulajaile.

Iga uus hooaeg toob taas uued plaanid, huvitavad esinemised ja eneseharimised. Väga vajalikuks peame hääleseade koolitusi. Igal aastal toimub korra või kaks sellealane koolitus kohapeal, mille viib läbi alati professionaalne hääleseadja.

Ees on ootamas Estonia teatri ühiskülastus ja M. Filke missa lindistus.

Tunderikkus ja muusikaline tarkus on osake inimelu eksistentsist!

Koori proovid toimuvad teisipäeviti kell 18.00 (vajadusel esmaspäeviti lisaproovid).

Koori dirigent-juht
42-aastase töökogemusega rahvusvahelist töölitsentsi omav IV  kategooria dirigent
Maie Kala
5 656 8098
maie.kala@torva.ee

Koori vanem
Monika Jaani

Naisansambel „Hermes“

Naisansambel „Hermes" alustas tegevust 1982. aastal tollase Tõrva Kooperatiivi juures. Aastast 1991 on Hermes kultuurimaja tiiva all. 

Esinetud on paljudes Eestimaa paikades, rääkimata oma kodulinna üritustest. Aastate jooksul on selgeks õpitud ja publikule ette kantud üle 200 laulu.

Palju aastaid esineti koos segaansambliga „Männiku", kuna mõlemat ansamblit juhendas maestro Sven Malm. Praegu käiakse koos ja õpitakse laulud selgeks Reet Koppeli juhendamisel.

Klaverisaatjaks on Thea Leitmaa. Et proovidesse veidi elevust luua, oleme vahel oma „kampa" kutsunud meeshingi ehk nn. silmarõõme.

Sven Malmi loodud laulu pealkirja „Laulud on rõõm" peame ka oma ansambli motoks!

Proovid toimuvad kolmapäeviti ja reedeti kell 19.00.

Juhendaja
Reet Koppel
reet.koppel@gmail.com
5234847

Rahvamuusikaansambel „Jauram“

Tõrva rahvamuusikaansambel Jauram on välja kasvanud Tõrva külakapellist, mis alustas tegevust 1972. aastal Alma ja Paul Kaidre juhendamisel.

1980. aastal sai ansambel nimeks Jauram.

Alates 2012. aastast on kollektiivis 7 liiget. Juhendaja Thea Leitmaa.

Teeme koostööd kultuurimaja näiteringidega, tantsukollektiividega ja mängime tantsude saatemuusikat. Sisustame rahvamuusikaga üritusi kodulinnas, -vallas ja kaugemal.

Jauram kannab edasi pikaajalist rahvamuusikatraditsiooni Valgamaal. Ansambli repertuaaris on hulgaliselt rahvamuusikat ja rahvalikku muusikat, laule ja pillilugusid. Töötame loominguliselt ja naudime koosmängu. Meid ühendab huvi muusika ja muusikategemise vastu. Sisustame peoõhtuid, pidulikke hetki ja tähtpäevi. Mängime muusikat kuulamiseks, kaasa laulmiseks ja tantsimiseks.

Oleme osa võtnud arvukatest tantsu-, laulu- ja pillipidudest. Esindasime Valga maakonda ja Mulgi kultuuri VII rahvamuusikatöötluste festivalil Moisekatsi Elohelü Mooste folgikojas ja Rahvusvahelisel Pärimuspeol „Baltika poeb põue ja koduküla õue" Mooste mõisas (2016).  

Jaurami pillimehed andsid oma panuse rahvamuusika koondorkestris ja laulude-tantsude saatjana Mulgi peol Karksi-Nuias (2010), Tõrvas (2012), Suislepas (2014), Paistus (2016).

Ansambel Jaurami pillilood on kõlanud Europeade festivalil Tartus (2010) ja Itaalias Padovas (2012). 2014. aastal esindas Jauram koos tantsurühmadega Eestit ja Valgamaad Cascias Eurofolkitalia festivalil ja tutvustas Eesti kultuuri Praha Folkloori Päevadel 2015.

Aastal 2007 on välja antud raamat „Jauram läbi aegade" ja Jaurami 40. aastapäevaks 2012. aastal II CD plaat.

2012. aastal anti rahvamuusikaansamblile Jauram Valgamaa Kultuuripärli austav nimetus.

Proovid toimuvad Tõrva kultuurimajas teisipäeviti kell 19.00 – 21.00.

Ansamblis mängivad: 

 • Vello Jaska
 • Karin Kase
 • Arnold Looga
 • Kalev Mäekalle
 • Märt Tomp
 • Inari Vähi
 • Juhendaja Thea Leitmaa

Juhendaja
Thea Leitmaa
thea.leitmaa@torva.ee
5297974

 

 

Idamaine tants

Idamaine tants (kõhutants) on ülinaiselik ja graatsiline tantsustiil, mis aitab naisel end oma kehas hästi tunda. Vanus, kehakuju ja varasem tantsukogemus pole olulised.

Pehmed ja lainetavad naiselikud liigutused annavad lihastele ja liigestele kerge koormuse ning samal ajal vabastavad pingetest. Väristused, löögid ja jõulisemad liikumised aga annavad rohkem koormust. Tunnis kasutatakse peamiselt araabia pop- ja traditsioonilist muusikat. Meeldiv enesetunne ja hea tuju on garanteeritud.

Tõrvas tegutseme viiendat aastat. Esineda on rühm saanud Tõrva Kultuurimaja isetegevuslaste peol, Tõrva linnapäevadel ja ka Tartus MTÜ Raihana kevadpeol.

Tantsime igal teisipäeval kell 19.30 kultuurimaja saalis

Juhendaja

Ingrid Veske
5520767
inxves@gmail.com

 

Eakate tantsurühm „Eideratas“

Eakate tantsurühmas ,,Eideratas" on 16 tantsijat. Proovid toimuvad Tõrva kultuurimajas kaks korda nädalas.

Repertuaar on mitmekesine. Tantsime nii autori- kui seatud tantse, seltskonnatantse, teiste rahvaste tantse, mõnikord ka laulumänge.

Oma tantsuoskust käime näitamas Valgamaa tantsupeol, Lõuna-Eesti memme-taadi suvepeol, Mulgi peol. Tantsime iga-aastasel Valgamaa memmede tantsupäeval ja Helme valla päeval. Esineme erinevatel kohalikel kultuuriüritustel.

Ei puudu ka seltsielu. Peame mokalaata, õnnitleme šampuse ja lilledega sünnipäevalapsi ja kord kuus peame maha korraliku sünnipäevapeo ohtra kehakinnituse ja tantsimisega.

Vanust on  Eiderattal omajagu. Kõige vanem tantsija on 86 aastane reibas memm Renate. On neid, kellel eluaastaid üle 80 ja neid, kes 70 ja 80 eluaasta vahel. Kuid on ka nooremaid. Tänaseks on Eiderattal kogunenud 26 tantsuaastat.

Taas algab uus hooaeg. Ikka reipalt ja kergejalgselt edasi.

Proovid toimuvad esmaspäeval ja kolmapäeval kell 15.00.

Juhendaja
Silvi Abolkaln
55561057