Rahvamuusikaansambel Jauram

Tõrva külakapell loodi 1972. aastal Paul ja Alma Kaidre algatusel. 1980. aastal sai kapellist rahvamuusikaansambel nimega Jauram. Ansambli juhendajad on olnud Paul Kaidre, Leho Anton, Irja Mändla, Katrin Kannukene ja Thea Leitmaa.

Jauram on kogu oma tegevusaja jooksul aidanud sisustada kohalikke, maakondlikke ja üleriigilisi sündmusi, astudes üles iseseisvate kontsertidega, saates rahvatantsijaid, mängides laulu-, tantsu- ja pillipidudel koondorkestris, osa võttes rahvakalendri tähtpäevadega seotud üritustest, mängides taustamuusikat pidulikel koosviibimistel, kujundades muusikaliselt näiteringide lavastusi, salvestades tantsurühmadele saatemuusikat, koostades folkloorikavasid jne. Jauram on alati osa võtnud üleriigilisetest ja maakondlikest rahvamuusikapäevadest ning välisreisid on viinud pillimehi lähematesse ja kaugematesse Euroopa riikidesse.

Juubeliks 2007. aastal ilmus raamat „Jauram läbi aegade ja helide". 40. sünnipäeva puhul aastal 2012 valmis CD. Pikaaegse rahvamuusikatraditsiooni hoidmise ja edendamise eest tunnistati Jauram 2012. aasta Valgamaa Kultuuripärli vääriliseks.

Tähistades 45. juubelisünnipäeva aastal 2017, põimiti kontsertkavasse „Kosjalood" kapelli algusaegade viisid . Samal aastal väisati ühte kuulsamat pillimeeste pidu Soomes – Kaustineni folkloorifestivali.

Praeguses koosseisus mängivad Ants Säks (bajaan, saatekannel, vokaal), Ave Säks (kontrabass, akordion, plaatpill, vokaal), Katrin Kannukene (viiul, kontrabass, vokaal), Varju Teder (viiul, kromaatiline kannel), Toivo Teder (jauram jt rütmipillid), Aare Säks (jauram jt rütmipillid, saatekannel), Linda Säks (auliige).

Juhendaja
Ants Säks
5 347 8530

Joogatunnid

Jooga on kõigile, kellel on soov iseennast paremini tundma õppida. Jooga on palju rohkem kui keha paindlikkust nõudvad harjutused. Jooga treenib ja arendab kehatunnetust, keskendumist, mõtete, emotsioonide ja füüsiliste aistingute eristamist ja kontrollimist, pingete lõdvestamist.

Tunnis lähtutakse klassikalisest joogast, milles õpitakse:

  • keskenduma, olema kohal siin ja praegu, tunnetama ja kuulama oma keha ning pingutama ja lõdvestama vastavalt sellele,
  • kasutama erinevaid füüsilisi asanaid ehk asendeid, mis aitavad arendada keha ja meelt ning muuta erinevaid harjumuslikke mustreid,
  • teadlikult hingama ja tajuma, kuidas hingamine mõjutab ja toetab meie enesetunnet.

Joogatunnid toimuvad Tõrva kultuurimaja II korruse saalis.

Juhendaja
Margis Sein
5 805 0539

Ansambel "Kirime"

Rahvamuusikaansambel Kirime ühendab endas erineva tasemega rahvamuusikahuvilisi inimesi. Muusikute eesmärgiks on kohaliku muusikavara elavana hoidmine ja esitamine. Aukohal on lood erinevatest Mulgimaa kihelkondadest ning kogu Eesti rahvamuusika varasalvest. Ansambli repertuaaris on ka autorimuusikat ja teiste maade muusikat. Lugude seaded valmivad ühiselt musitseerides.

Ansambel astub üles kontsertprogrammides oma rahvamuusikatöötlustega, teeb meeleldi koostööd rahvatantsurühmadega ja viib läbi rahvalike laulu- ja pillilugudega peoõhtuid.

Ansamblis mängivad:

  • Thea Leitmaa – akordion, lõõtspill, vokaal
  • Karin Kase – jauram jt rütmipillid, vokaal
  • Vello Jaska – akordion, lõõtspill, suupill, trumm, vokaal
  • Kalev Mäekalle – kontrabass, basskitarr, mandoliin, vokaal
  • Märt Tomp – mandoliin, lõõtspill, torupill, vokaal

Juhendaja
Thea Leitmaa
529 7974
thea.leitmaa(at)torva.ee

Estraaditrupp „TÕRVA TILGAD“

Ajast aega on inimesed nõudnud leiba ja tsirkust. Estraaditrupp Tõrva Tilgad soovivadki tuua naeratuse oma kuulajate nägudele.

Tõrva Tilkade nime all alustasime 2007. aastal Tõrva Tilde (alias Asta Mäeorg) juhtimisel.

Loeme oma etenduse kordaläinuks, kui publikust kostab lavale ka naeruturtsatusi.

Esitame peamiselt sketše elust enesest. Kasutame materjali, mis on juba varem kirja pandud kui ka reaalsest elust võetut.

Oleme katsetanud ka väikeste näitemängudega ja peamiselt ikka omas võtmes - eesmärgiga tuua naeratus vaatajate näole.

Telli meid kohale ja naerame koos!

Juhendaja
Valdeko Kalamees
525 1849
torvatilgad(at)gmail.com

 

Tõrva meesansambel

Asutatud 14. oktoobril 1968. aastal Valga Kolhooside Ehituskontori juures ja kandis ka 25 aastat oma leivaisa nime. Valga KEKi meesansambel oli VK „EKE" taidlusülevaatuste kolmekordne laureaat.

Ansamblit juhendas pikki aastaid teenekas metsaülem Tõnis-Rein Ainso. Kuid juba mõned hooajad on selle raske koorma enda õlgadele võtnud pikaajaline Tõrva meeskoori dirigent ja koorijuht Aado Kaasik, kes ka ise meestega koos laulab. Ansambli kontsertmeistriks on Thea Leitmaa.

Tõrva meesanasmbli (edaspidi TMA) patrooniks oli läbi aegade maestro prof Ants Sööt.

TMA laulud on kõlanud üle Eestimaa, aga ka kaugemal: Rootsis, Norras, Gruusias, Tšehhis, Ukrainas, Leedus, Peterburis. Viimastel aastatel on mehi meelitama hakanud meri oma saartega (Kihnu, Ruhnu, Muhu, Hiiu, Saare jt. meretagused maad).

Ansambli repertuaari kuulub enam kui sada laulu seda nii omakandi laulumeistritelt (Johannes Taul, Sven Malm, Aado Kaasik) kui ka üle ilma autoritelt.

Kõik TMA tegemised on kajastatud kroonikas (Rudolf Enne) ja selle põhjal kirjutatud raamatus „Lauludest helisevad aastad" (Vello Jaska).

Eesti Raadios salvestatud TMA laulude põhjal on välja antud CD plaat „Laulab Tõrva meesansambel". Selle kinkis 40 aastasele juubilarile ER muusikasaadete pikaajaline toimetaja Age Raa.

Tõrva meesansambel on pälvinud Valgamaa „KULTUURIPÄRLI" austava nimetuse.

Vaatamata aastate lennule jätkab TMA ikka endise hooga ja seda nii pidudel kui ka võistlustel. Esinemiskutsetele on ansambel alati avatud ja kui vähegi võimalik, siis ka jaatavalt vastanud.

2018. aastal tähistas meesansambel oma 50. juubelit!

Kontakt 
Eduard Nigol  
514 9159
eduardnigol(at)hotmail.com

Tantsustuudio"LYS"

Tantsustuudio "LYS" alustas tegevust 1992. aastal Ulvi Riitsalu juhendamisel. Stuudiosse kuuluvad lapsed alates 3.eluaastast kuni täiskasvanuteni. Stuudio viljeleb estraaditantsu, eesti teemalisi tantse, showtantsu, kantrilinetantsu, võimlemist ning rahvatantsu. Alates 1992. aastast on stuudio rühmad osalenud kõigil üld- ja koolinoorte tantsupidudel Tallinnas liikumisrühmade koosseisus. Tantsufestivalil "Koolitants" on korduvalt jõutud poolfinaali, osa on võetud Spordiselts "Kalev" korraldatud võimlemispidudest ja võimlemisfestivalidest. Esinetud on nii kodukohas, maakonnas kui ka kontsertreisidel Lätis, Ungaris, Soomes, Rootsis, Norras ja Taanis. Sel hooajal valmistub Lys III Kagu-Eesti tantsupeoks ning Lõuna-Eesti ja Tartu Võimlemispeoks.

Lys naisrahvatantsurühm loodi Ulvi Riitsalu juhendamisel 2008. Naisrahvatantsurühm on osalenud nii 2009, 2014 kui ka 2019 üldtantsupidudel Tallinnas, I Naiste tantsupeol ja 2016 II Eesti Naiste tantsupeol "Mehe Lugu" Jõgeval, 2012 Soome-Eesti tantsupeol Tamperes ning loomulikult Valgamaa tantsupidudel ja Mulgi pidudel ning kodukoha erinevatel üritustel.

2018. aasta aprillis tähistas Lys naisrahvatantsurühm 10.sünnipäeva. Mais 2018 osaleti V Kagu-Eesti tantsupeol Pólvas. 2019.a.jòudis Lys naisrùhm lâbi tiheda sóela Ùldtantsupeole "Minu arm"N2 koosseisus. Lys daamide vóimlemisrùhm osales 2019.a.Ùldtantsupeol vóimlemisrúhmade koosseisus ning Soomes Spordiklubi "TUL-100" avamisel 14-16 juunil 2019.a.

Lys Kantri tegutseb alates 2002. aastast Ulvi Riitsalu juhendamisel. Lys Kantri esinemised on viinud neid oma kontsertprogrammidega Lätti, Tartusse, Viljandimaale, Võrru, Pärnu Linetantsufestivalidele, Tallinna, Rootsi, Taani ja muidugi Valgamaa erinevatesse paikadesse. Karikaid on võidetud Baltimaade Meistrivõistlustel linetantsus Riias, Saulkrastis ning Soomes-Helsingis.

9.detsembril 2017 tähistas  Lys-Kantri 15. sünnipäeva.

Juhendaja
Ulvi Riitsalu
524 9628
www.tantsustuudiolys.ee

Tõrva Kunstistuudio

Tõrva Kunstistuudio on üle 10 aasta pakkunud  huvilistele  võimalust tegeleda maalimise, joonistamise, keraamika ja käsitööga (viltimine, siidimaal, vitraaž, kangakudumine, rahvuslik käsitöö).

Stuudio ringide töös osalevad erinevas vanuses õpilased ja täiskasvanud.

Traditsiooniks on saanud  näitused Tõrva linnas, kas gümnaasiumis, raamatukogus või  kammersaalis.Suuremad ülevaatenäitused on toimunud Valga Muuseumis ja näitusi on eksponeeritud ka naabermaakondades.

Sügiseti külastame ühiselt Valga kunstikuu näitusi. Igal suvel toimub stuudiolastele  laager või suvepraktika külalisõpetaja juhendamisel. 

Stuudios on juhendajateks Gerta Vister, Siiri Nõmmsalu ja Carmen  Põldsalu.

Juhendaja   
Carmen Põldsalu
529 1627
acpc(at)hot.ee   
 

Naisansambel „Hermes“

Naisansambel Hermes alustas tegevust 1982. aastal tollase Tõrva Kooperatiivi juures. Laululembesed naised kutsus kokku Reet Koppel. Mõnede aastate möödudes andis ta juhendamise üle maestro Sven Malmile ja jäi ise lauljate ridadesse. Aastast 1991 on Hermes Tõrva kultuurimaja sõbralike ringide nimekirjas.

Lauldud on oma kodulinna arvukatel üritustel ning paljudes paikades üle Eestimaa.  Aastate jooksul on selgeks õpitud ja publikule ette kantud üle 220 laulu. Korduvalt on saadud parima naisansambli tiitel nii Valga maakonna kui ka Kagu-Eesti vokaalansamblite päevadel.

Maestro S. Malmi loodud laulu pealkirja, „Laulud on rõõm",  peab Hermes oma motoks, sest lauldes saab alati positiivse emotsiooni ning argimured ununevad.

Hermes on südamest rõõmus kõikide esinemiskutsete üle!

Klaverisaatja: Thea Leitmaa

Juhendaja
Reet Koppel
523 4847
reet.koppel(at)gmail.com

 

Eakate tantsurühm „Eideratas“

,,Eideratas" on asutatud 1990. aasta detsembris. Eakad memmed on tublid ja aktiivsed. Tantsitud on juba 30 aastat. Praegu on tantsurühmas 14 tantsijat.

Repertuaar on mitmekesine. Tantsime nii autori- kui seatud tantse, seltskonnatantse, teiste rahvaste tantse, mõnikord ka laulumänge.

Oma tantsuoskust oleme käinud näitamas Valgamaa tantsupeol, Lõuna-Eesti memme-taadi suvepeol, Mulgi peol, Valgamaa memmede tantsupäeval, Helme valla päeval, samuti erinevatel kohalikel kultuuriüritustel.

Ei puudu ka seltsielu. Peame mokalaata, õnnitleme šampuse ja lilledega sünnipäevalapsi ja kord kuus peame maha korraliku sünnipäevapeo ohtra kehakinnituse ja tantsimisega.

Proovid toimuvad Tõrva kultuurimajas esmaspäeviti ja kolmapäeviti algusega 15.00.

Sel hooajal tähistab tantsurühm oma 30. juubelit!

Eakas memm, kui sul on igav, tahad ennast veidi liigutada ja põrandal jalga keerutada, tule meie seltsi! Ootame sind!

Juhendaja
Silvi Abolkaln
55561057