Helmes tähistati Köstrimäe konverentsi 150. aastapäeva

Köstrimäe konverents toimus 1870. aastal ning läks ajalukku Jakob Hurda sõnadega: "Kui me ei saa suureks rahvaarvult, peame saama suureks vaimult!" 150 aastat tagasi toimunud koosolekul osalesid teiste nimekate kultuuriinimeste ja rahvuslaste seas ka Lydia Koidula ja Carl Robert Jakobson ning kohal olid nad ka sel üritusel.

Üritus algas 11. juuli südapäeval meeleoluka rongkäiguga Köstrimaja juurde, pea tormi mõõtmeid võttev tuul pani sinimustvalged kenasti lehvima ning jalutuskäigu saateks kõlasid rahvuslikud viisid. Teiste seas saabusid Köstrimäele hobuvankriga Lydia Koidula ja Carl Robert Jakobson. Muusikalisi vahepalu pakkusid Audru pasunakoor Õnn tuli õuele Ado Kirsi juhtimisel ja Haaslava meeskoori topeltkvartett Kalev Lindali juhendamisel.

Konverentsi avas sõnavõtuga Tõrva vallavanem Maido Ruusmann, kes tuletas meelde konverentsi meenutamise olulisust ning kinnitas, et eestlased on tõepoolest vaimult suureks saanud. Konverentsi jätkas Toomas Kiho, kes tsiteeris Köstrimäe koosoleku kuulsaks teinud Jakob Hurda sõnavõttu. Põnevate ja inspireerivate kõnedega astusid konverentsil osalejate ette Trivimi Velliste, Kristi Metste, Loone Ots, Alo Põldmäe, Eeva Park, Karl Martin Sinijärv, Peeter Sauter, Jürgen Rooste ja Kaarel Tuvike. Räägiti nii konverentsi ajaloolisest tähtsusest kui ka tänapäevastest muredest ja eestlaste lõhenemisest. Kõlama jäid Trivimi Velliste poolt lausutud sõnad: „Olgem eurooplased, aga jäägem ka eestlasteks. Olgem eestlased, aga jäägem ka mulkideks!" Kirjanik ja kirjandusteadlane Loone Ots oli tänase päeva puhuks valmis kirjutanud luuletuse.

Seejärel luges palve Arvo Lasting ning ürituse korraldaja ning Tõrva kirik-kammersaali juht Ilmar Kõverik tänas kõiki esinejaid ja külalisi osa võtmast Köstrimäe konverentsi 150. aastapäeva tähistamisest.

Meeleolukale üritusele andis väärika punkti Haaslava meestekoori topeltkvarteti esitus „Mu isamaa on minu arm," mis pani kõik konverentsil osalenud inimesed austusavaldusena püsti tõusma.

Lõpetuseks pakuti osalejatele värskeid pirukaid ja maasikaid.

Vaata ürituse galeriid