« Tagasi

Tõrva kirik-kammersaalis saab näha legendaarse fotograafi ja filmioperaatori Peeter Toominga fotonäitust

Näituse on koostanud Kõrgema Kunstikooli Pallas fotograafia osakonna juhataja professor Dr Peeter Linnap ning kirik-kammersaalis saab näitust lähemalt uurida juulikuu lõpuni. 

Peeter Toomingat võib pidada fotoelu üheks olulisemaks mõjutajaks Eestis, kes alustas fotokunsti mõtestamist ja sellest kirjutamist veel enne, kui fotograafiat kunstiliigina tunnustati. Kirik-kammersaalis on eksponeerimisel tema väljavõte tuntumatest töödest, nende seas ka kuulus fotosari „55 aastat hiljem." Fotosarjas olevad pildid kujutavad ühest-samast võttepunktist 55 aastase vahega tehtud 2 fotot – mida esitatakse paaridena.  "Enne-ja-nüüd" koosluste üks paariline pärineb aastast 1937 ja on tehtud postkaardipiltnik Carl Sarapi poolt. Teise paarilise pildistas samast kohast 55 aastat hiljem Peeter Tooming.

Tooming oli üks fotograafide rühmituse STODOM asutajaid 1964. aastal, mis kujunes fotoelu oluliseks mõjutajaks Eestis. Tooming rõhus oma töödes ja manifesteerivates kirjutistes optika ja fotokeemia poolt pakutavatele pildikeele subjektiveerimise võimalustele – ennekõike esitas modernistlikke arusaamu pildiruumi "iseseisvusest" argikogemuse suhtes. Infrapunase filmi, filtrite ja keemiliste eritehnikate kasutamine šokeeris vaataja arusaamu ka tonaalsete vahekordade osas.

Fotograafi ja filmioperaatori Peeter Toominga "visuaalne käekiri" lähtub tungist oma kaadreid "subjektiveerida" optiliste, geomeetriliste või tonaalsete distorsioonide abil. Enamasti toimus see lainurkoptika ja spektraalfiltrite kasutamisega - tulemuseks kujutise perspektiivi jõuline muutmine ja pildi osade vahel "ebaloogilise" suurusvahekorraga koosluste loomine.