« Tagasi

Maido Ruusmanni emadepäevatervitus

Head emad, vanaemad, vanavanaemad – täna on teie päev.

Ema on lapse elus üks kõige tähtsam, vaat, et kõige tähtsam inimene üldse. Seda eelkõige siis, kui laps sünnib, aga ka hilisemas elus. Ema on see, kel on soe süda ning kellele saab alati loota.

Lapse esimestel eluaastatel on ema asendamatu inimene, aga mida vanemaks saame, seda rohkem iseseisvaks muutume. Nii võib ka ema roll meie elus aastatega pealtnäha väheneda, aga tegelikult jääb ema meie jaoks alati väga oluliseks, sest emad on ühed erilised inimesed, kellelt on meil kõigil palju õppida.

Kui peres on mitu last, siis ikka juhtub, et mänguhoos lähevad lapsed omavahel tülli. Kui oma jõududega ei saada tüli lahendatud, siis minnakse ema jutule, et tema õigust mõistaks ja õigluse jalule seaks. Aga olete te märganud, et emadel on eriline oskus lepitada lapsed omavahel nii, et süüdlast ei jää ja õigust mõista polegi vaja? Emad üldjuhul ei otsi süüdlast, vaid lahendusi. See on oskus, mida võiksime proovida ka oma igapäevases elus kasutada.

Miskipärast on inimloomus juba kord selline, et tahame alati süüdlast leida. Või kui süüdlast ei leia, siis vähemalt teada, kes vastutab. On aga olukordi, kus selline nõiajaht ei anna midagi, vaid oluline on olukord lahendada parimal võimalikul viisil. Nii, et keegi võimaluse korral ei kannataks. Selline kriisidega tegelemine on miski, mida võiksime oma emadelt õppida.

Kui kodus on laua peal näiteks neli kommi ja peres neli last, siis võime kindlad olla, et ema jätab laualt kommi võtmata, et mudilased saaksid need ära süüa, sest emad on suuremeelsed. Ka see on miski, mida võiksime oma igapäevaelus rohkem proovida. See ei tähenda, et alati peaks ennast tahaplaanile panema, aga aeg-ajalt ei tee halba olla suuremeelsem.

Kui emad näevad, et laps vajab abi, siis lähevad nad kõhklemata appi. See võiks olla jällegi üks nendest tegudest, mille järgi käitume. Kui näed, et mõnel memmel on raske üksi trepist üles saada, siis paku talle toetavat kätt. Kui näed, et poes on taadil raske lugeda toote infosilti, sest see on nii pisikeses kirjas, siis küsi, kas ta tahaks, et talle ette loetakse. Või kui märkad, et naabrionu, kes ei ole sügisel kade jagama oma aia neid kõikse paremaid martsipani õunu ka sinuga, peab jõuluõhtu üksi veetma, siis kutsu ta külla. Need memmed ja taadid on tavaliselt kellegi emad ja isad, vanaemad ja vanaisad, aga võimalik, et nende lapsed elavad kaugel ja neil tuleb üksi hakkama saada.

Need on väikesed asjad, mis tegelikult ei võta meilt tükki küljest ja ei pruugi olla meie jaoks midagi erilist, aga uskuge mind, see teeb eriliseks teise inimese päeva.

Ma saan aru, et meie kõigi elud on nii kiired, et tihti polegi aega tähele panna, mis meie ümber toimub, aga emal ju ei jää märkamata ka oma kõige kiiremal eluetapil, et miski pole tema lapsega päris nii nagu peaks. Seega toogem emalikku hoolivust rohkem ka meie ühiskonda.

Head emadepäeva!

Maido Ruusmann
Tõrva vallavanem