Vallavanema tervitus alanud õppeaasta puhul

Head õpilased, lapsevanemad, õpetajad. Ja ongi käes 1. september, tarkusepäev. Suvi möödus linnutiivul ja käes on jälle aeg, mil hommikul on näha linnapildis lapi, kes koolimaja ees veel und silmist pühivad.

Uus õppeaasta on justkui uue aasta algus. Miks mitte seada endale uue õppeaasta alguses siis ka uusi eesmärke. Kes lubab paremini õppida, kes mitte tundi hilineda.

Aga ka meie, täiskasvanud, võiksime seada uusi teadmistega seotud eesmärke, sest kunagi ei ole hilja, et midagi juurde õppida. Miks mitte õppida näiteks sokki kuduma, mõni uus keel selgeks saada või õppida mõnd uut küpsetist tegema. Sügise saabudes lähevad niikuinii õhtud järjest pimedamaks ja õues oleku aeg lühemaks. Nii on hea teha rohkem tubaseid tegevusi ja miks mitte end seejuures arendada.

Kõigile koolijütsidele soovin ma aga uudishimu silmisse ja palju julgeid küsimusi. Vahest isegi selliseid lapselikke uudishimulikke küsimusi. Täna koolimajas küsis üks vahva väike poiss mu käest, mis mu jalaga juhtus, et see kipsis on. Just sellist julget küsimist ma silmas peangi. Oskus küsida, on üks väärt oskus. Kui ei saa millestki aru või miski lihtsalt huvitab, tuleb julgelt küsida. Ega muud moodi ei saagi teada.

Kõigile lapsevanematele soovin uue õppeaasta puhul rahulikku närvi ja suhtlust oma lastega. Küsige laste käest, kuidas neil läheb ja laske neil oma päevast jutustada. Palju räägitakse sellest, et noored on liiga palju sotsiaalmeedias ja päriselus ei oskagi enam suhelda. Seda suhtlust saab ju väga hästi kodus harjutada. Rääkige oma lastega ning tundke siirast huvi, kuidas neil läheb.

Ja veel soovin meile kõigile rohkem märkamist. Et me märkaksime, kui mõnel lapsel on raskem sõpru leida, kui ta on nukker või kui on raskusi mõne õppeainega. Käime ringi avatud silmadega ja huvitume siiralt, kuidas meie ümber olevatel inimestel läheb. Ainult nii saame aidata. Ja vahel vajame me kõik ju natuke abi. Kindlasti on ka abisaaja tänulik kui tema muret märgatakse ning aitajal on hea tunne, et ta saab midagi head teha.

Ilusat uut kooliaastat meile kõigile!

Maido Ruusmann
Tõrva vallavanem