Vallavanem Maido Ruusmanni sõnavõtt Tõrva sünnipäeva puhul

Me elame põnevas paigas. Kas teadsite, et Helme kihelkond oli üks vanemaid kihelkondi Eestis: seda mainiti esimest korda aastal 1329. Esimesed teated Tõrva kohta pärinevad aga aastast 1834 ja seda seoses mõisale kuulunud kõrtsihoonega.

1920. aastatel oli Tõrva aga kõige kiiremini kasvav asula. Juba toona teadsid inimesed, et Tõrva on hea paik, kus olla. Usun seda ka praegu, aastal 2019. Näiteks Eesti võimsaimal kosmoseteadlasel Jaan Einastol, kes tähistas tänavu oma 90. sünnipäeva, on suvekodu Tõrva vallas, Taageperas. Ta on rääkinud, kuidas suvel on see parim koht, kus olla.

2. juulil 1926. aastal kinnitas Eesti Vabariigi valitsus elanike soovil Tõrva alevi Tõrva linnaks. Alguses vaieldi ka linna nime ümber, sest rahvasuus oli Tõrva kõrval kasutusel ka Tökatialev ja Pigilinn. Viimaks jäädi siiski Tõrva juurde, aga see ei ole meil keelanud kasutada sünonüümina ka Pigilinna. Kõlavad ju mõlemad kenasti.

Tõrva elanike arv kasvas aastaks 1940 üle 3000. Linnas suuremaid tööstusettevõtteid ei olnud, aga oli palju käsitöölisi – ligi 20 rätsepa, 10 kingseppa, 5 kellasseppa, 3–4 fotograafi. Aktiivseid taksosid oli linnas 6–7 ja kauplusi üle 50. Linnas tegutses kaks panka – Helme Ühispank ja Tõrva Ühispank.

Aastatega on palju muutunud. Väikeste poodide asemel on kerkinud suuremad kauplused, aga häid fotograafe on meil isegi õnneks rohkem. Eks ajapikku elu ja ümbrus ikka muutuvad. Praegusel ajal on põhiprobleem see, kas elu väiksemates piirkondades jääb püsima. Kuigi see peaks olema peamiselt riigi tegevusvaldkond, siis saame igaüks omaltpoolt sellele kaasa aidata. Kasvõi tarbides kohalike ettevõtete tooteid ja seeläbi neid toetada.

Tõrva on kena paik. Meil on uus ilus keskväljak, kus saab korraldada suursündmusi, meil on ilusad järved, kus mõnusalt suvitada, meil on toredad inimesed, kes armastavad oma kodupaika. Siin on hea olla. Tõrvas ringi jalutades on tunne nagu elaksime kusagil väikeses idüllis. Niivõrd hea õhkkond on siin. Ja see on kõigi meie tekitatud. Linnarahvaga koos saame seda mõnusat õhkkonda nautida juba Tule-Päevade aegu, mis tänavu toimuvad 17. kuni 21. juulini.

Seniks aga toredat Tõrva linna sünnipäeva!

Foto: Kristjan Lust