Ülevaade segarahvatantsurühma "Jandali" tegemistest 30 aasta jooksul

Segarahvatantsurühm „Jandali" asutati 1989 aasta novembris Valga EPT-s. „Jandali" kokkukutsujaks oli rahvatantsuentusiast Niina Ilisson.

„Jandalis" on selle 30 hooaja jooksul tantsinud üle 70-ne tantsija. Üks neist tantsijatest on meie praegune juhendaja Valdeko Kalamees, kes on ainukesena tantsinud selle rühma asutamisest alates ühtegi hooaega vahele jätmata tänase päevani välja.

Niina andis aastavahetusel 1999/2000 rühma juhendamise teatepulga üle „Jandali" tantsijale Ain Veebelile. Ain juhendas rühma üheaastase vaheajaga 1. jaanuar 2000 – 31. detsember 2009. Hooajal 2005/2006 juhendas rühma Marit Rauk.

Alates 1. jaanuarist 2010 tegutseb rühma juhendajana Valdeko Kalamees.

„Jandali" on tegutsenud Valga EPT, Tõrva linna ja Helme valla kollektiivina. Alates 1. jaanuarist 2018 tegutseb „Jandali" Tõrva valla Ala Rahvamaja kollektiivina.

Tantsime nii folkloorseid kui ka autoritantse.

Arvukad välisreisid on „Jandali" viinud folkloorifestivalidele "Europeade" Valenciasse 1995 ja Torinosse 1996. aastal. On toimunud kaks reisi Rootsi riiki üks 1995. ja teine 2005 aastal. Reis Ungarisse toimus aastal 1999. Reis Saksamaale toimus aastal 2000, esinesime ka maailmanäituse, EXPO Hannoveris, programmis. Oleme osalenud ka Eesti-Soome tantsupidudel 2005 aastal Eestis Tartus ja 2012 aastal Soomes Tamperes. 2008 aasta sügisel toimus reis Soome Hauhosse. 2013 aasta suvel osales meie rühm Riias Läti laulu- ja tantsupeo ajal toimunud rahvakultuuri festivalil kontserditega. Aastal 2014 osales "Jandali" Valgevenes Braslavi linna rahvusvahelisel rahvakultuuri festivalil. Seniseks viimaseks välisreisiks on jäänud festivali reis aastal 2015 Valgevene linna Dubrovnosse.

„Jandali" on osalenud oma tegevusajal Tallinnas toimunud üld- ja koolinoorte tantsupidudel. Meie rühm on osalenud Eesti talvistel tantsupidudel Viljandis ja Kohtla-Nõmmel. Lisaks oleme osalenud I ja II Meeste tantsupeol Rakveres ning I ja II naiste tantsupeol Jõgeval. II Kagu-Eesti tantsupeol Põlvas. Otse loomulikult oleme tantsinud ka koduse Valgamaa iga-aastastel tantsupidudel küll Tõrvas, Otepääl ning Valgas. Osalesime ka aastal 2018 Valga maakonna tantsupidude reas toimunud talvisel tantsupeol Otepääl, mis oli eriline elamus.

Oleme osalenud kõigil seni toimunud viiel Mulgi peol. Korduvalt oleme külastanud ja osalenud alati ka esinejatena Läti Vabariigis Naukšene kultuurimajas toimuval Valmiera piirkonna rahvatantsu ülevaatus-kontserdil. Viimasel viiel aastal on toiminud aktiivne koostöö ja koos tantsimine tantsurühmaga „Pastlapoolikud".

Tähtis verstapost oli kolm aastat tagasi toimunud „Kägara" Paides. Oleme tantsinud öö otsa ehk 18 korda järjest „Mulgi polkat", jooksnud mardisanti, osalenud Tõrva mälumängul. Viimaseks tõsiseks etteasteks oli osalemine 2019 aasta suvel 20-ndal tantsupeol "Minu arm" Tallinnas.

Reedel, 22. novembril 2019 tähistab „Jandali" oma 30 tegevushooaega piduliku kontserdiga Ala Rahvamajas.

Silvar Lelle