« Tagasi

Vaprushelmeste valmistamine krooniliselt haigetele lastele

Vaprusehelmed on loodud krooniliste haigustega laste ravi toetamiseks, nende abistamiseks valulike protseduuride ja pikkade raviperioodidega toimetulekul. Eestis on programmiga liitunud hetkel TÜ Kliinikumi ja Tallinna Lastehaigla hematoloogia-onkoloogia osakonna lapsed.
 
Eestisse jõudis helmeprogramm Bonni Ülikooli Kliinikumist väikese Sander Salundo abiga, kelle lugu samuti helmeste abil kee vormi sai ning kelle vaimustus helmeprojektist andis meile kindla teadmise, et see on vajalik ka teistele samasuguse haigusega lastele.
 
Vaprusehelmeste programmi abil saavad lapsed ja pered helmeste abil rääkida oma lugu, mida nad on saavutanud, mida läbi elanud ja millist vaprust sellel teel üles näidanud. Narratiivi loomine ja oma loo mõtestamine aitab vähendada kaost ja distressi, mille trauma lapsele tekitada võib.
 
Igale haigusdiagnoosiga lapsele antakse esimene, kunstnik Laura Šmideberga poolt disainitud helmes. Vaprusehelmeste teekond algab esimese helme ja nööriga, kuhu laps saab oma nimetähtedega helmed lükkida. Mitmesugused värvilised helmed tähistavad erinevate raviperioodide- ja võtete läbimist. Helmed saab laps protseduuri läbi viiva meditsiinitöötaja käest protseduuritoas. Helmeprogrammiga liitudes saab iga osaleja juhised, milliseid helmeid ja millal jagatakse ning mis on nende tähendused. Kui ravi lõppeb, saab laps viimase helme ning sellega lõppeb ka see lugu. Kee seotakse kokku ning jääb tähistama üht rasket, kuid tähenduslikku perioodi lapse elus.