Rahvamuusikaansambel Jauram

Tõrva külakapell loodi 1972. aastal Paul ja Alma Kaidre algatusel. 1980. aastal sai kapellist rahvamuusikaansambel nimega Jauram. Ansambli juhendajad on olnud Paul Kaidre, Leho Anton, Irja Mändla, Katrin Kannukene ja Thea Leitmaa.

Jauram on kogu oma tegevusaja jooksul aidanud sisustada kohalikke, maakondlikke ja üleriigilisi sündmusi, astudes üles iseseisvate kontsertidega, saates rahvatantsijaid, mängides laulu-, tantsu- ja pillipidudel koondorkestris, osa võttes rahvakalendri tähtpäevadega seotud üritustest, mängides taustamuusikat pidulikel koosviibimistel, kujundades muusikaliselt näiteringide lavastusi, salvestades tantsurühmadele saatemuusikat, koostades folkloorikavasid jne. Jauram on alati osa võtnud üleriigilisetest ja maakondlikest rahvamuusikapäevadest ning välisreisid on viinud pillimehi lähematesse ja kaugematesse Euroopa riikidesse.

Juubeliks 2007. aastal ilmus raamat „Jauram läbi aegade ja helide". 40. sünnipäeva puhul aastal 2012 valmis CD. Pikaaegse rahvamuusikatraditsiooni hoidmise ja edendamise eest tunnistati Jauram 2012. aasta Valgamaa Kultuuripärli vääriliseks.

Tähistades 45. juubelisünnipäeva aastal 2017, põimiti kontsertkavasse „Kosjalood" kapelli algusaegade viisid . Samal aastal väisati ühte kuulsamat pillimeeste pidu Soomes – Kaustineni folkloorifestivali.

Praeguses koosseisus mängivad Ants Säks (bajaan, saatekannel, vokaal), Ave Säks (kontrabass, akordion, plaatpill, vokaal), Katrin Kannukene (viiul, kontrabass, vokaal), Varju Teder (viiul, kromaatiline kannel), Toivo Teder (jauram jt rütmipillid), Aare Säks (jauram jt rütmipillid, saatekannel), Linda Säks (auliige).

Joogatunnid

Jooga on kõigile, kellel on soov iseennast paremini tundma õppida. Jooga on palju rohkem kui keha paindlikkust nõudvad harjutused. Jooga treenib ja arendab kehatunnetust, keskendumist, mõtete, emotsioonide ja füüsiliste aistingute eristamist ja kontrollimist, pingete lõdvestamist.

Tunnis lähtutakse klassikalisest joogast, milles õpitakse:

 • keskenduma, olema kohal siin ja praegu, tunnetama ja kuulama oma keha ning pingutama ja lõdvestama vastavalt sellele,
 • kasutama erinevaid füüsilisi asanaid ehk asendeid, mis aitavad arendada keha ja meelt ning muuta erinevaid harjumuslikke mustreid,
 • teadlikult hingama ja tajuma, kuidas hingamine mõjutab ja toetab meie enesetunnet.

Joogatunnid toimuvad Tõrva kultuurimaja II korruse saalis esmaspäeval ja neljapäeval kell 18.30 - 19.30 (sobib ka algajatele), teisipäeval kell 12.00 - 13.00 seenioritele (tunnid hakkavad toimuma alates 28. novembrist), kolmapäeval 17.30 - 18.30 rasedatele

Juhendaja

Margis Sein
58050539

Ansambel "Kirime"

Ansambel "Kirime" on muusikalist kirjaoskust omavatest ja mitteomavatest pillimeestest/pillinaistest koosnev üksus, mille eesmärgiks on nii kitsas kui laias mõistes kohaliku muusikavara elavana hoidmine, esitamine ja evangeliseerimine.

Varasema pika kogemusega rahvamuusikaesitajad toovad ansamblisse kohalikku rahvamuusikat, ülejäänud lisavad sellele varasema perioodi autorimuusikat, mida leitakse olevat lahedad ning mida enamasti juba vähemalt 30 aastat aktiivselt esitatud pole. 

"Kirime" on:

 • Thea Leitmaa - lõõtspillid, vokaal
 • Kalev Mäekalle - keelpillid, vokaal
 • Karin Kase - jauram, vokaal
 • Märt Tomp - keelpillid, torupill
 • Inari Vähi - kitarr
 • Arnold Looga - bass, vokaal
 • Vello Jaska - lõõtspillid, vokaal

Estraaditrupp „TÕRVA TILGAD“

Ajast aega on inimesed nõudnud leiba ja tsirkust. Estraaditrupp Tõrva Tilgad soovivadki tuua naeratuse oma kuulajate nägudele.

Tõrva Tilkade nime all alustasime 2007. aastal Tõrva Tilde (alias Asta Mäeorg) juhtimisel.

Loeme oma ettenduse kordaläinuks, kui publikust kostab lavale ka naeruturtsatusi.

Esitame peamiselt sketše elust enesest. Kasutame materjali, mis on juba varem kirja pandud kui ka reaalsest elust võetut.

Oleme katsetanud ka väikeste näitemängudega ja peamiselt ikka omas võtmes - eesmärgiga tuua naeratus vaatajate näole.

Mõned näited meie esinemisest Väätsa huumoripäeval "Maamees muigab 2011":

Telli meid kohale ja naerame koos!

Juhendaja
Valdeko Kalamees
torvatilgad@gmail.com
525 1849


 

Rahvatantsu segarühm „Pigilind”

Segarühma „Pigilind" asutamise ametlikuks kuupäevaks loetakse 01. oktoobrit 2011,  kuid tegelikult käidi tantsimas Kihnus juba sama aasta suvel. Kuigi rühm ei ole eriti vana, on siiski osaletud nii mitmelgi peol. Tantsitud on Mulgipidudel, maakondlikel laulu- ja tantsupidudel, 2014.a. XIX üldtantsupeol Tallinnas, Meeste III tantsupeol Rakveres ja muidugi mitmetel kohalikel üritustel.

2016. aastal tähistas rühm oma 5. juubelit toreda kontserdiga.

2017. a. veebruaris esines „Pigilind" Värska Kultuurikeskuses, mais Valgamaa tantsupeol Tõrvas, juulis käidi tantsimas Kihnus ning loomulikult osaleti Tõrva Loitsul.

Rühmas on kõik väga toredad ja kokkuhoidvad tantsijad.

Seega, kellel tahtmist, olete oodatud rühma tantsima (segarühmades on tavaliselt puudus just meestest!).

Proovid toimuvad esmaspäeval ja neljapäeval kell 20.00.

Juhendaja
Anne Jaakson
annejaakson5(at)gmail.com
5 341 3150

Näitering

Tõrva kultuurimaja näitering alustas tööd Kiira Soovarese juhendamisel juba 1968. aastal diplomilavastusega „Klapacek abiellub". Aastate jooksul on lavale toodud hulgaliselt vabaõhuetendusi, lavastusi, luule- ja muusikapõimikuid. Mahukamateks vabaõhulavastusteks on olnud kohaliku näitekirjaniku Vello Jaska näidendid „Tõrva legend", „Valgete pilvede lend", „Vabakutselised elukunstnikud" jne. Lavale on toodud ka J. Liivi „Nõiatütar" ja E. Vilde „Kuidas unenäod täide lähevad". Hilisematest lavastustest võiks esile tuua V. Jaska „Mudari Mari musirull" ning V. Osila müstiline draama „Elu on mõistatus".
 
Näiteringile on omistatud aastate jooksul mitmeid laureaaditiitleid, viimati Valgamaa näitemängupäeval 2013. aastal. Eve Valliste on pärjatud parima naisnäitleja tiitliga. 
Sellel hooajal tuuakse lavale A. Kivirähki näidend „Peske kõrvad puhtaks, sest mina hakkan rääkima". 
 
2018.aastal täitub näiteringil 50. tegevusaasta. Juubeli tähistamiseks on plaanitud tuua rahva ette katkendid eelmistest etendustest. 
 
Proovid toimuvad esmaspäeviti kell 18.00.
 

Juhendaja
Kiira Soovares
5 198 3618

Tõrva meesansambel

Asutatud 14. oktoobril 1968. aastal Valga Kolhooside Ehituskontori juures ja kandis ka 25 aastat oma leivaisa nime. Valga KEKi meesansambel oli VK „EKE" taidlusülevaatuste kolmekordne laureaat.

Ansamblit juhendas pikki aastaid teenekas metsaülem Tõnis-Rein Ainso. Kuid juba mõned hooajad on selle raske koorma enda õlgadele võtnud pikaajaline Tõrva meeskoori dirigent ja koorijuht Aado Kaasik, kes ka ise meestega koos laulab. Ansambli kontsertmeistriks on Thea Leitmaa.

Tõrva meesanasmbli (edaspidi TMA) patrooniks oli läbi aegade maestro prof Ants Sööt.

TMA laulud on kõlanud üle Eestimaa, aga ka kaugemal: Rootsis, Norras, Gruusias, Tšehhis, Ukrainas, Leedus, Peterburis. Viimastel aastatel on mehi meelitama hakanud meri oma saartega (Kihnu, Ruhnu, Muhu, Hiiu, Saare jt. meretagused maad).

Ansambli repertuaari kuulub enam kui sada laulu seda nii omakandi laulumeistritelt (Johannes Taul, Sven Malm, Aado Kaasik) kui ka üle ilma autoritelt.

Kõik TMA tegemised on kajastatud kroonikas (Rudolf Enne) ja selle põhjal kirjutatud raamatus „Lauludest helisevad aastad" (Vello Jaska).

Eesti Raadios salvestatud TMA laulude põhjal on välja antud CD plaat „Laulab Tõrva meesansambel". Selle kinkis 40 aastasele juubilarile ER muusikasaadete pikaajaline toimetaja Age Raa.

Tõrva meesansambel on pälvinud Valgamaa „KULTUURIPÄRLI" austava nimetuse.

Vaatamata aastate lennule jätkab TMA ikka endise hooga ja seda nii pidudel kui ka võistlustel. Esinemiskutsetele on ansambel alati avatud ja kui vähegi võimalik, siis ka jaatavalt vastanud.

2018. aastal tähistab meesansambel oma 50. juubelit!

TMA proovid toimuvad Tõrva kultuurimajas esmaspäeviti 14.30-16.30.

Kontakt 
Eduard Nigol  
514 9159
eduardnigol(at)hotmail.com

Tantsustuudio"LYS"

Tantsustuudio "LYS" alustas tegevust 1992. aastal Ulvi Riitsalu juhendamisel. Stuudiosse kuuluvad lapsed alates 3.eluaastast kuni täiskasvanuteni. Stuudio viljeleb estraaditantsu, eesti teemalisi tantse, showtantsu, kantrilinetantsu, võimlemist ning rahvatantsu. Alates 1992. aastast on stuudio rühmad osalenud kõigil üld- ja koolinoorte tantsupidudel Tallinnas liikumisrühmade koosseisus. Tantsufestivalil "Koolitants" on korduvalt jõutud poolfinaali, osa on võetud Spordiselts "Kalev" korraldatud võimlemispidudest ja võimlemisfestivalidest. Esinetud on nii kodukohas, maakonnas kui ka kontsertreisidel Lätis, Ungaris, Soomes, Rootsis, Norras ja Taanis. Sel hooajal valmistub Lys III Kagu-Eesti tantsupeoks ning Lõuna-Eesti ja Tartu Võimlemispeoks.

Lys naisrahvatantsurühm loodi Ulvi Riitsalu juhendamisel 2008. Naisrahvatantsurühm on osalenud nii 2009 kui ka 2014 üldtantsupidudel Tallinnas, I Naiste tantsupeol ja 2016 II Eesti Naiste tantsupeol "Mehe Lugu" Jõgeval, 2012 Soome-Eesti tantsupeol Tamperes ning loomulikult Valgamaa tantsupidudel ning kodukoha erinevatel üritustel.

2018. aasta aprillis tähistab Lys naisrahvatantsurühm 10.sünnipäeva.

Lys Kantri tegutseb alates 2002. aastast Ulvi Riitsalu juhendamisel. Lys Kantri esinemised on viinud neid oma kontsertprogrammidega Lätti, Tartusse, Viljandimaale, Võrru, Pärnu Linetantsufestivalidele, Tallinna, Rootsi, Taani ja muidugi Valgamaa erinevatesse paikadesse. Karikaid on võidetud Baltimaade Meistrivõistlustel linetantsus Riias, Saulkrastis ning Soomes-Helsingis.

9.detsembril 2017 tähistab  Lys-Kantri 15. sünnipäeva.

LYS treeningute ajad 2017/2018 hooajal:

Esmaspäev

 • 15.00-16.00 - 4.-5.kl. rühm

Teisipäev

 • 15.00-16.00 - 1.-2.kl. rühm

Kolmapäev       

 • 15.00-16.00 - 4.-5.kl. rühm
 • 16.00-16.30 - mudilaste rühm
 • 18.00-19.00 - linetantsijad
 • 19.00- 21.00 - Lys naisrahvatantsurühm

Neljapäev

 • 15.00-16.00 - 1.-2.kl. rühm
 • 16.00-16.30 - mudilased

Pühapäev

 • 13.00-14.30 - koondproovid
Juhendaja
Ulvi Riitsalu
524 9628
 

Tõrva Kunstistuudio

Tõrva Kunstistuudio on üle 10 aasta pakkunud  huvilistele  võimalust tegeleda maalimise, joonistamise, keraamika ja käsitööga (viltimine, siidimaal, vitraaž, kangakudumine, rahvuslik käsitöö).

Stuudio ringide töös osalevad erinevas vanuses õpilased ja täiskasvanud.

Traditsiooniks on saanud  näitused Tõrva linnas, kas gümnaasiumis, raamatukogus või  kammersaalis.Suuremad ülevaatenäitused on toimunud Valga Muuseumis ja näitusi on eksponeeritud ka naabermaakondades.

Sügiseti külastame ühiselt Valga kunstikuu näitusi. Igal suvel toimub stuudiolastele  laager või suvepraktika külalisõpetaja juhendamisel. 

Stuudios on juhendajateks Gerta Vister, Siiri Nõmmsalu ja Carmen  Põldsalu.

Esmaspäev

 • keraamika (õpilased ) 16.00-18.00
 • keraamika  (täiskasvanud)  18.00-20.00

Teisipäev     

 • käsitöö  (õpilased)  16.00-18.00
 • käsitöö (täiskasvanud)   18.00-20.00      

Kolmapäev

 • joonistamine (õpilased) 15.30-16.30
 • joonistamine   (õpilased) 16.30-18.00
 • maalimine (täiskasvanud)  18.00-20.00

Juhendaja   
Carmen Põldsalu
acpc(at)hot.ee   
529 1627

 

Tõrva kammernaiskoor

Kammernaiskoor on loodud 2009. aasta septembris. Koori võib nimetada põlvkondadekooriks, sest noorim laulja on 15 ja vanim üle 70 aastane. Huvi koorilaulu vastu liidab lauljaid nii Tõrva linnast kui ka ümbruskonnast. Läbi erineva repertuaari omandamise luuakse eeldused eneseharimiseks ja muusikaliste väärtuste loomiseks. Koori suurim ülesanne on hoida, kaitsta ja väärtustada eesti koorikultuuri.

Koori 8 tegutsemisaasta jooksul on jõutud palju. On vastu võetud huvitavaid väljakutseid ning osaletud erinevates suurprojektides. Naiste laul on kõlanud Mulgimaa laulupidudel, Liivimaa laulupeol Valkas, võrukeelsetel laulupidudel „Uma pido" Võrus ja Põlvas, Eesti Naislauluseltsi laulupäevadel Põlvas ja Pärnus ning vabariiklikel vaimulikel laulupidudel Tartus. Mitmeid kordi on erinevate kavadega üles astutud oma kogukonnas. Eriliselt tuleks aga esile tõsta M. Filke koorimissa selgeks õppimise ja selle esitusi nii Tartu Jaani kirikus kui ka Pärnu Eliisabethi kirikus ning selle korduvaid ettekandeid Valgamaal. Meeldejäävaimaks on teose esitamine Valga Jaani kiriku 200. aastapäeva peamissal.

Paljud suurprojektid on koori liikmetele andnud indu ja elamuslikkust: A. Valkoneni loomingu esitamine koos Tõnis Mägiga, hispaania muusika esitus koos Liivimaa noorteorkestriga, emakeelepäeva kontsert Valgas või siis EV-99 pühendatud kontsert Niguliste kirikus Tallinnas.  Kõigi laulmiste krooniks oli osalemine XXVI üldlaulupeol „Aja puudutus. Puudutuse aeg" Tallinnas 2014.

2016. aasta augustis sai teoks kammernaiskoori esimene välisreis Gotlandile. Koos on külastatud teatrietendusi Tartus  ja Tallinnas. Selleks, et hääl laulaks ja oleks terve, kasutatakse igal aastal elukutselise hääleseadja abi ning korraldatakse  üks väga vajalik koolitus.

Ees on tulemas uus hooaeg oma uute sihipäraste väljunditega: laulupeod Mulgimaal ja Võrus, osalemine vabariiklikul nais- ja neidudekooride võistulaulmisel Tallinnas. Meie suureks sooviks on „laulusilla" ehitamine Vändra ja Räpina vahele. Koori suurim eesmärk tulevikus on aga hästi omandatud repertuaariga osaleda 2019. aasta juubelilaulupidudel Tartus ja Tallinnas.   

Alati oleme tänulikud neile naiskoorilauluhuvilistele meie kogukonnast, kes soovivad kooriga liituda.  

Tõrva Kammernaiskoor on Eesti Naislauluseltsi liige.

Proovid toimuvad Tõrva kultuurimajas teisipäeviti kell 18 - 20, lisaproov vajadusel esmaspäeval kell 18 - 20.                                                                                                                 

Koori dirigent-juht

Maie Kala
5 656 8098
maie.kala(at)torva.ee

Koori vanem
Monika Jaani
5 816 3626
monika.jaani(at)mail.ee

Naisansambel „Hermes“

Naisansambel „Hermes" alustas tegevust 1982. aastal tollase Tõrva Kooperatiivi juures. Aastast 1991 on Hermes Tõrva kultuurimaja tiiva all.  Esinetud on paljudes Eestimaa paikades, rääkimata oma kodulinna üritustest. Aastate jooksul on selgeks õpitud ja publikule ette kantud üle 200 laulu.

Palju aastaid esineti koos segaansambliga „Männiku", kuna mõlemat ansamblit juhendas maestro Sven Malm. Praegu käiakse koos ja õpitakse laulud selgeks Reet Koppeli juhendamisel. Klaverisaatjaks on Thea Leitmaa.

Sel hooajal tähistab ansambel oma 35. juubelit!

Sven Malmi loodud laulu pealkirja sõnu „Laulud on rõõm" peame ka oma ansambli motoks!

Proovid toimuvad neljapäeviti kell 18.30.

Juhendaja
Reet Koppel
reet.koppel(at)gmail.com
523 4847

Idamaine tants

Idamaine tants (kõhutants) on ülinaiselik ja graatsiline tantsustiil, mis aitab naisel end oma kehas hästi tunda. Vanus, kehakuju ja varasem tantsukogemus pole olulised. Pehmed ja lainetavad naiselikud liigutused annavad lihastele ja liigestele kerge koormuse ning samal ajal vabastavad pingetest. Väristused, löögid ja jõulisemad liikumised aga annavad rohkem koormust.
 
Tunnis kasutatakse peamiselt araabia pop- ja traditsioonilist muusikat. Meeldiv enesetunne ja hea tuju on garanteeritud.
 
Tõrvas tegutseme kuuendat aastat. Esinenud on rühm Tõrva kultuurimaja isetegevuslaste peol, Tõrva linnapäevadel ja ka Tartus MTÜ Raihana kevadpeol.
 
Tantsime igal teisipäeval kell 19.30.
 
Juhendaja
Ingrid Veske  
5520767
inxves@gmail.com
 

 

Eakate tantsurühm „Eideratas“

,,Eideratas" on asutatud 1990. aasta detsembris. Eakad memmed on tublid ja aktiivsed. Tantsitud on juba 27 aastat. Praegu on tantsurühmas 14 tantsijat.
 
Repertuaar on mitmekesine. Tantsime nii autori- kui seatud tantse, seltskonnatantse, teiste rahvaste tantse, mõnikord ka laulumänge.
 
Oma tantsuoskust oleme käinud näitamas Valgamaa tantsupeol, Lõuna-Eesti memme-taadi suvepeol, Mulgi peol, Valgamaa memmede tantsupäeval, Helme valla päeval, samuti erinevatel kohalikel kultuuriüritustel.
 
Ei puudu ka seltsielu. Peame mokalaata, õnnitleme šampuse ja lilledega sünnipäevalapsi ja kord kuus peame maha korraliku sünnipäevapeo ohtra kehakinnituse ja tantsimisega.
 
Proovid toimuvad Tõrva kultuurimajas esmaspäeviti ja kolmapäeviti algusega 15.00.
 
Eakas memm, kui sul on igav, tahad ennast veidi liigutada ja põrandal jalga keerutada, tule meie seltsi! Ootame sind!
 

Juhendaja
Silvi Abolkaln
55561057