Tõrva sügismatkalised leidsid kõik otsitavad sõnad ning lahenduse ristsõnale!

24.septembril said alguse Tõrva sügismatkad  „Otsi sõnu" , mis on juba mitmel varasemal aastal toimununa populaarseks saanud sõnade otsimise mäng, kus igal osalejal on võimalus omale sobival ajal liikuda ja otsida terviserajale paigutatud sõnu.

Seekordse sügismatkade toimumise aega jäi kaks suurt üle-Eestilist üritustesarja:  kampaania "Kogu köögiviljad korvi" ja kolmandat korda Eestis peetud spordinädal. Nii oligi sügismatkade eesmärk sügiseses looduses liikuda ja saada teadmisi köögiviljadest. Tõrva Terviseraja kümnes kontrollpunktis olid igal nädalal erinevad köögiviljad tutvustamisel, lühikirjelduse põhjal tuli köögivili ära tunda ja kanda ristsõna vastavasse lahtrisse. Abiks oli ka spikrina küsimuse pöördele peidetud pilt köögiviljast. Kas arvete ära millega on tegu? Selle sibulköögivilja sordid jagunevad kibedateks, poolkibedateks ja magusateks ning värvuselt võivad olla pruuni, kollase või punase koorega. See sisaldab rohkesti suhkrut ning inimorganismile vajalikke ja väärtuslikke mineraalaineid. Õige vastus: mugulsibul. Ristsõna vastuse leidsid ühtekokku 45 sügismatkast osavõtjat- TOITU TERVISLIKULT JA LIIGU ROHKEM- sellist motot kandis ka tänavune matkasari.

Pühapäeval said matkasarjast osavõtjad taas kokku et ühiselt teha üks mõnus matk Tõrva Terviserajal. Paljud liikumisharrastajad kasutavad aktiivsemaks liikumiseks kõnnikeppe ja seetõttu tuletasime jälle meelde miks on kepikõnd hea. Kepikõnd on jõukohane igaühele ja kõndida saab igal pool: metsas, pargis, linnatänavail. Kepikõndi võib harrastada nii hea enesetunde kui ka kehalise vormisoleku saavutamiseks ja hoidmiseks.

Matkalistel oli võimalus ka soovi korral käimiskeppe laenutada ning esmane õige tehnika tehti lihtsate harjutustega ühiselt selgeks. 30-liikmeline matkaseltskond läks peale väikest harjutamist kultuurimaja esisel platsil õpitut praktiseerima loodusesse. Tantsumäe tõusud ja langused tundusid kõnnikeppide abi kasutades hoopis lihtsamad ja astumine oli tempokam ja energilisem. Tujugi oli rõõmsam ja sellele andis omalt poolt kaasa imekaunis sügisilm, päikesepaiseline ja karge. Härmatunud lehed ning oksad moodustasid muinasjutulisi looduspilte.

Nii suured kui väikesed matkalised said hea enesetunde ja uue kogemuse võrra rikkamaks. Ühine matkaseltskond oligi jõudnud taas linnamelusse- Tantsumäelt Keki- linnaossa. Bistroo Väike Tõnisson oli meie jaoks valmis keetnud maitsva köögiviljasupi, mis kosutas peale mõnusat matka looduses. Ühises vestlusringis räägiti veelkord matkasarja sõnade kogumise muljeid, küll oli vihmaste ilmade tõttu muutunud matkarada läbimatuks ja tuli leida võimalusi kontrollpunktidesse pääsemiseks ja kuna õhtuti läheb varakult pimedaks, pidi nii mõnegi sõna leidmiseks kasutama taskulambi abi.Väikese vimka mängis ka korraldaja poolne tehniline eksitus ristsõnas, nimelt ühe vastuselahtrisse sattus lisa ruut ja nii ei tahtnud õige vastus kuidagi sobida sellesse- tekitas segadust ja uuriti ka internetist kas on sellel köögiviljal mõni teine nimigi.

Aga kõigest hoolimata said sõnad leitud ning ristsõna lahenduse- tänuks selle eest ootas osavõtjaid valik konserveeritud köögiviljasalatitest. AS Salvesti tootevalikus on väga palju erinevaid huvitavaid köögiviljasalateid, teada tuntud salat „Tervis" või uudsemad magus-vürtsikas köögiviljasalat ja suvekõrvitsasalat. Nii saigi igaüks valida omale sobiva. Et peale köögiviljade ka mõnusalt magus maitse suhu saada, sai iga matkaline ka purgi Bacula AS visnasahvti (kirsimoosi) ja erimeeneks Tõrva sügismatkade magneti.

Täname kõiki matkalisi, kes osalesid Tõrva sügismatkadel, leidsid kontrollpunktides sõnad ning lahendasid ristsõna.Kellel ei õnnestunud pühapäevasel matkal osaled, siis teie salatipurgid ootavad kultuurimajas spordimetoodiku juures.

Sügismatkade sarja toetasid  Tõrva linn, Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupp ja Valgamaa Tervisenõukogu.

Tõrva Terviseradade 11,1 km pikkune matkaring on taas täies mahus läbitav, kenad päikselised ilmad on kuivatanud liigmärjad rajalõigud. Sügisene loodus on lisanud hulga kauneid värve ja rada ootab kõiki liikumisharrastajaid nautima seda ilu.

Kohtumiseni Terviseradadel!

Tiina Neumann