Tõrva Tegija

Auhind Tõrva valla aasta tegija antakse igal aastal üksikisikule, isikute grupile, asutusele, ettevõttele või organisatsioonile, kes on eelneva kalendriaasta jooksul teinud teo, mis on vallale oluline ning mõjutanud positiivselt valla elanikke, nende väärtusi või olnud vallaelanikele eeskujuks või toonud Tõrvale kui paikkonnale tuntust. 

2022

  • Bianka Uhtjärv - on noorsportlane, kellel kahtlemata veel suurem karjäär ees seisab, kuid kes juba praegu on toonud Tõrvale ja Spordiklubi Viraažile erinevatelt võistlustelt loendamatult medaleid. Tema nimele kuulub neidude U18 vanuseklassi 2000m takistusjooksu Eesti rekord.
  • The Manor Sports & Spa on Pokardi mõisahoones tegutsev eksklusiivne spaahotell. Väärikas mõisahoone on päästetud lagunemisest ning saab nüüd uhkeldada spaa, tenniseväljaku, purskkaevu ja jõusaaliga! 
  • Holdre lossi külastuskeskus ja Eesti Rahvuslik Klaverimuuseum. Eelmisel aastal avati pikalt rekonstrueerimises olnud Holdre lossis tõeline rahvuslik aare – klaverimuuseum, mis on koduks haruldastele ja tähelepanuväärse ajalooga klaveritele.
  • Kaasiku talu loomaaed tegutseb Hummulis ning sealt võib leida eksootilisi loomi üle terve maailma. Loomaaed on saanud suure populaarsuse osaliseks ning avatud talude päeval käis põnevaid loomi uudistamas ligi 3000 külastajat!

2021

  • A-Ülevaatus - Kui üldjoontes kipuvad ääremaal teenused kaduma, siis sedapuhku tekkis eelmisel aastal Tõrva juurde võimalus, mida siin piirkonnas kunagi varem olnud pole, kuid kahtlemata äärmiselt vajalik. Enam ei pea minema mootorsõiduki tehnoülevaatuse teostamiseks kuhugi kaugemale, vaid saab teha seda siinsamas, mugavalt Tõrvas. Tõrvakad on võtnud uue teenuse hästi vastu!
  • Combiwood - ettevõte, kes annab tööd enam kui 200-le töökale inimesele. Tegemist on valla suurima tööandjaga, kes on aasta-aastalt enda tegevust veelgi laiendanud. 2021. aastal avas ettevõte uue tootmishoone. Just seal toodetakse aastas 40 miljonit jooksvat meetrit värvitud liiste. 
  • Hummuli Agro - Firma kuulub suuremasse kontserni, kelle eesmärgiks on jõuda 2035. aastaks süsinikuneutraalsete piimatoodete ning põllumajandussaaduste tootmiseni. Lisaks hoolitakse väga enda ümber tegutsevast kogukonnast – eelmise aasta jõuludel tehti koostöös emaettevõttega kohalikule lasteaiale väärtuslik kingitus, maaelu-teemaline väliõppeklass Sipsiku Tareke. Samuti aidatakse nõu ja jõuga kohalikku kogukonda ja toetatakse ürituste korraldamist.
  • Karjatnurme Kogukond - Tõrva vallas on väga hästi käima läinud üks aktiivne külaselts. Kuigi MTÜ tegutses juba varasemalt, anti tõeline hoog sisse 2021. lõpus, mil valiti juhatus ja põnevad üritused hakkasid toimuma. Üheskoos tähistati adventi ja jõulupühasid ning loodi uued traditsioonid. Külaselts andis elu ka endisele päevakeskusele, mis kannab nüüd nime kogukonnakeskus. 
  • Tõrva Veemõnula - Rääkides uutest võimalustest Tõrva valla elanike jaoks, ei saa kindlasti märkimata jätta eelmisel aastal avatud kauaoodatud lõõgastuspaika. 2. juulil 2021, mil Tõrva linn tähistas 95. juubeliaastat, avati viimaks meie oma veemõnula. Tõrvakad ja Tõrva sõbrad üle Eesti ja veelgi kaugemalt on koha kiirelt omaks võtnud. 

 

2020

  • Ferron AKR OÜ on Helmes paiknev pereettevõte, mis asutati 2017. aastal. Metallifirma on spetsialiseerunud masinate tootmisele algusest lõpuni. Olenemata ettevõtte noorusest on selle loonud inimesed, kellel on aastakümnete pikkune kogemus masinaehituse valdkonnas. Ettevõte on väga jõudsalt arenenud viimastel aastatel ning näidanud erakordset kasvuvõimekust ja julgust investeerimisel. 2020. aastal avas ettevõte uue tootmishoone Helme alevikus pakkudes selle kohalike elanikele uusi töökohti.
  • Ritsu Külaselts MTÜ on Tõrva vallas toimetav külaselts on saanud sisse tõeliselt hea hoo! Ritsu külaplats on saanud täiesti uue näo ja olemise ning see tõi kaasa hulgaliselt uusi põnevaid üritusi – perepäev, õpitoad, koolitused, trennid. Uued toimetamised tõid kaasa ühtekuuluvustunde ning kogukonna inimesed soovivad erinevates tegevustes vabatahtlikuna kaasa lüüa. Ja turvalisem on ka – heakorda aitavad valvata soetatud valvekaamerad. 
  • Romet Kivi on mitmekülgne noorsportlane, kes viimastel aastatel tõusnud Eesti noorte kergejõustiklaste seas kõige kõrgemasse tippu, olles mitmel alal vabariigi parim. 2020. aasta oli talle tõeliselt kuldne, kui oma vanusegrupis tuli ta seitsmekordseks Eesti ja kahekordseks Balti meistriks ning uuendas korduvalt Eesti rekordit mitmevõistluses. Ta püstitas mullu uue Eesti poiste U16 vanuseklassi kümnevõistluse rekordi: 6704 punkti. Samuti valiti Tõrva noormees üle-eestiliselt aasta kergejõustiklaseks U16 klassis.
  • Maiko Tamm on noor rallikrossisõitja, kes teinud omale nime nii siin- kui ka sealpool riigipiiri. 2020. aasta oli talle tõeliselt edukas - nimelt tuli ta Läti meistriks juunioride klassis ja Läti meistrivõistlustele Lada RX klassi ühisstardis kolmandaks. Eelmise aasta saavutused on märkimisväärsed: erinevatel võistlustel tõi ta koju 16 esikohta, kuus teist kohta ja viis kolmandat kohta. Väga heade tulemustega jätkatakse ka 2021. aastat.
  • Raindesign OÜ valmistab disainmööblit ning laste aktiivsusmänguasju. Nad on veendunud, et mööbel pole lihtsalt ese, vaid suur osa elukeskkonnast. Ettevõte armastab keerukaid projekte, mis võimaldavad ennast üha uuesti ja uuesti ületada. 2020. aastal ostis see kodugaraažist alguse saanud ettevõte ära ajaloolise tislerikoja Helme alevikus, laiendades sellega märgatavalt oma tootmist. Tema üks toodetest on ka Eesti üks tuntuima idufirma Click & Grow taimekastid. 

2019

  • Team Kirt – Magnus Kirt - Tõrva mees, kelle teod ei vaja tutvustamist. Sellel aastal võitis Magnus Kirt kergejõustiku maailmameistrivõistlustel odaviskes hõbeda ning võidutses ka Teemantliigas. Samuti uuendas tänavu odaviske Eesti rekordit.
    Magnus Kirdi uskumatu hooaja stsenaristideks on lisaks Magnusele ka treener-füsioterapeut Indrek Tustit ja treener-mänedžer Marek Vister ehk Team Kirt.
  • Nöhvik kohvik - Kevade Resto OÜ - Tõrva Vallavalitsuse vahetus läheduses tegutseva kohviku Nöhvik prooviavamine toimus 11. mail 2019 ja alates sellest ajast ei ole söögikohal olnud söögi- ega kliendipuudust.
    Söögikoha head taset näitab  Eesti Päevalehe kommentaar „Oleme juba harjunud, et Kalamajas või Telliskivis on mõnusad hubased kohvikud, kus pakutakse toitu, mille peale kõht nurru lööb. Aga et selline mõnus koht asub Lõuna-Eesti väikelinnas Tõrvas, on väga meeldiv üllatus."
  • Murumaja - Kristi Napast ja Gunnar Laak - 2019. aastal Tõrvas hoo sisse saanud ettevõtmise tegevused haaravad kõike, mis puudutab väikelast, tema tervist, arengut heaolu ja ilusaid hetki. Murumaja on endine Tõrva Tarbijate Kooperatiivi Kaarlimäe kaupluse hoone.
    Tegemist on ideaalse kohaga väikelastele mängimiseks, laste sünnipäeva ja pere tähtsate sündmuste tähistamiseks ja oma lapsega vabaaja nautimiseks – mõnusalt värvikas, puhas, soe ja hubane.
    Lisaks mängule ja lustile saab tulevikus sellest kohast ka abi - lapsi ja nende vanemaid hakkavad nõustama füsioterapeut, kogemusnõustaja, sotsiaaltöötaja ja meditsiiniõde.
  • Vilsi Angus - perekond Tomson - OÜ Vilsi  kuulutati tänavu Maaeluministeeriumi poolt aasta parimaks mahetootjaks ning pälvis ka Maaelu Edendamise Sihtasutuse konkursil parima lihaveisekasvataja tiitli.
    Konkursivõidu mahetootmises tõi Maaeluministeeriumi arvates selle ettevõtte professionaalne aretustöö, uuendusmeelsus ja vastvalminud tootmiskompleks.
  • Chaga Health - OÜ Chaga - OÜ Chaga kireks on teha Eesti maailmas suuremaks ning tutvustada puhtast keskkonnast pärit väärtusi. Augustis 2019 avas OÜ Chaga Tõrvas oma tootmise.
    Ettevõtte tuntuim ja perspektiivikaim toode on valmistatud täiesti tavalisest kasekäsnast.  Veel on ettevõtte tootevalikus kuusevõrsed, männikasvud, külmkuivatatud marjad ja eelnevate segamisel saadud elujõudu lisavad pulbrid.
  • TT Loomakliinik – Tiina Tootmaa - Tõrvas, Veski tänaval tegutsev TT Loomakliinik pakub Tõrva valla lemmikloomapidajatele olulist teenust.
  • Tõrva valla kinoentusiastid - Piret Karu, Peeter Mänd ja Margo Metsoja - Nende inimeste eestvedamisel on viimastel aastatel Tõrva vallas kinotegemine „õitsele läinud" ning nende tegevuse tulemusel näidatakse regulaarselt kino Tõrvas linnas ja Tõrva valla erinevates paikades.
    2019. aastal soetatud kaasaegne tehnika võimaldab kinohuvilistel vaadata uusimaid filme koduvallast kaugemale sõitmata.

2018

  • Tõrva Tarbijate Ühistu tegutseb Valgamaal. Tänase seisuga on ühistul 95 töötajat, 2993 liiget ja 13 kauplust, sh Coop Konsumid, Coop lähipoed, ketimärgita kauplused ja Coop Ehituskeskus. 2018. aasta kevadel avas Coop kauplusekett Tõrvas Coop Tikste Konsumi, mis on antud kaupluseketi 101. pood. Kaubanduskeskuse avamisega loodi 25 uut töökohta;
  • Wagenküll Hotell OÜ avas 2018. aastal avas ajaloolises Taagepera lossis ainukese spaakompleksi Tõrva vallas, tänu millele on Tõrva vallast saanud kõrgelt hinnatud turismipiirkond. Kompleksi käivitamiseks investeeriti 3 miljonit eurot ja loodi uusi töökohti;
  • Tõrva Firefightersite meeskond tõi sel sügisel Lõuna-Koreas toimunud Päästjate Maailmamängudelt koju rohkearvuliselt medaleid;
  • Anfisco Factory on väetiste segamise logistikakeskus Hummulis, mis on spetsialiseerunud kvaliteetsete vesilahustuvate keemiliste väetiste tootmisele ja ekspordile. Logistikakeskust luues on uuendatud vana hoonekompleks ning loodud mitmeid innovaatilisi töökohti. Anfisco väetised aitasid eelmisel aastal teravilja- ja rapsikasvatajatel jõuda rekordsaakideni;
  • Maanteeameti teedeehituse spetsialistid likvideerisid tänavu sügisel ühe Eesti liiklusohtlikuma ristmiku, milleks oli senine Tõrva linna keskristmik. Tõrva ringristmiku ehitust planeeriti kolm aastat ning selle maksumus on ligi 400 000 eurot. Ringristmiku ehitusega muudeti Tõrva linna liiklus ohutumaks;
  • Magnus Kirt, kes alustas oma sportlaskarjääri Tõrvast, püstitas sel aastal kolm Eesti rekordit meeste odaviskes ning saavutas Euroopa meistrivõistlustel III koha. Magnus Kirt viskas Marokos toimunud Teemantliiga etapil oda 89.75 meetrit.

2017

  • Helme Maasikakasvatus OÜ - ehitas 2017. aastal ehitas valmis külmhoone oma toodangu säilitamiseks. Helme Maasikakasvatus teeb aktiivset koostööd teiste piirkonna maasikakasvatajatega, tõestades sellega veel kord, et ühtsuses peitub jõud. Ettevõtja ei karda konkurente, aidates nõu ja jõuga ettevõtlikke noortel kurssi minna maasikamaailma saladustega. Teda on tunnustatud innovatiivsete lahenduste eest maasikakasvatuses. Andrus Horni juhitud ettevõte on tegutsenud juba üle 20 aasta
  • Tõntso Agro OÜ - kiiresti areneva ettevõttena teeb julgeid otsuseid ja investeeringuid. 2014. aastal avas ettevõte uue laudakompleksi ja hetkel on käimas taaskordne laienemine, mis võimaldab noortel ettevõtjatel kasvatada karja 600 pealiseks. Firmal on hetkel 800 hektarit haritavat maad ning 300 kõrge produktiivusega lüpsilehma. Alles eelmisel nädalal külastas ettevõtet oma Lõuna-Eesti visiidil ka president Kersti Kaljulaid, kes kiitis noorte haritud ettevõtjate tegutsemistahet ja pealehakkamist. Tõntso Agro OÜ on pereettevõte, kus juhtimine läinud vanadelt noortele. Piimatoodangult lehma kohta on ettevõte Valgamaa parim. Ettevõtte juhtideks on õde-venda, doktorikraadiga Triinu Kõressaar ja magistrikraadiga Lauri Kõressaar;
  • LC Tõrva Mari - hakkajad naised rajasid 2017. aastal Leader toetuse abil Riiska järve äärde laste mänguväljaku. Väga oodatud on linnas nende tublide naiste eestvõttel korraldatavad lastekaitse- ja tarkusepäevad, kus jagatakse pannkooke ja viiakse läbi toredaid võistlusi, töötubasid ja muidki põnevaid tegemisi. Hea koostöö on neil asenduskoduga Kurepesa, kus nad on alati oodatud külalised. LC Tõrva Mari on asutatud 2011. aastal ja hetkel on presidendiametis Tiina Tomson;
  • perearst Eve Rebane OÜ - 2017. aastal tunnustati Eesti Perearstide Seltsi poolt kõrgeima ehk A-kvaliteedihindega. Tema perearstipraksis on Valgamaal tegutsenud 17 aastat. Patsiente, keda Eve Rebasel on üle kahe tuhande, võtab ta vastu nii Tõrvas kui Hummulis, kus just sel aastal koliti üle nüüdisaegsetesse ruumidesse. Lisaks Tõrva valla patsientidele on tema nimekirjas inimesi ka Tallinnast, Tartust ja Soomest.
Tõrva aasta tegijad 2017 eripreemia laureaadid on:
  • Tõrva tulevikuettevõtjate eripreemia Nupp Nokib programmis osalenud Tõrva gümnaasiumi minifirma «Ilu Purgis», mille liikmed on Janely Vahar, Brit Marii Veri ja Sandra Jürise. Noorte juhendajad on Ülla Tamm, Maila-Liisa Liiv ja Ivi Tigane. Minifirma valmistab imeliste lõhnadega loodussõbralikke kehakoorijaid, kehasufleed ja huulepalsameid. Nad on hakkajad ja nupukad noored, kes on sajaprotsendiliselt pühendunud oma tegemistesse, soovides pakkuda tarbijatele kvaliteetseid ja kehasõbralikke tooteid;
  • perekond Neumann - Tiina, Tauno ja nende kolme poja teene on, et 2017. aastal nimetas Eesti Olümpiakomitee Tõrva Terviserajad üheks parimaks tervisespordirajatiseks Eestis. Aktiivne, sportlik ja tegus perekond, kes on Tõrva Spordiseltsi hing ja süda.

2016

  • MTÜ Mulgi Mekk - 2016. aastal sai hoo sisse Tõrva kesklinnas paiknev Mulgi turg
  • OÜ Narmet - 2016. aastal avati pubi Seltskond
  • OÜ Tõrva Kõrts - legendaarse Tõrva kõrtsi Goodewind taasavamine ja Musta Kõutsi kõrtsi ümberkujundamine populaarseks lõunasöögikohaks
  • Piret Granovskaja - Tõrva, Valgamaa ja Eesti üks parimaid veteransportlasi, kelle viimased medalid pärinevad tänavu Austraalias toimunud seeniorite maailmameistrivõistlustelt kergejõustikus
  • Mirell Luik - 2016. aasta Eesti parim naissportlane juuniorite vanuseklassis
  • Marcella Liiv - valitsev Eesti meister naiste odaviske

Tõrva aasta tegijad 2016 eripreemia laureaadid on:

  • Pubi Juudas - Tõrva90 kontserdisarja korraldamine 2016. aastal ja Eesti tippmuusikute esinematoomine Tõrva
  • Kristiina Luik - aktiivne tõrvakas, mitmete ürituste ja heategevusprojektide eestvedaja
  • Siim Ausmees - spordiklubi Meie Liigume eestvedaja, triatloni- ja duatloni Eesti karikasarja etappide ning Tõrva Ekstreemjooksu peakorraldaja 2016. aastal

2015

  • Airika Vettik, kelle eestvedamisel avati 1. mail 2015 Tõrva kesklinnas fotokelder
  • Magnus Kirt, kes on Eesti spordiaasta komeet, visates tänavu läbi aegade Eesti teise tulemuse odaviskes
  • Gertu Pabbo, kelle muusikukarjäär sai tuule tiibadesse tänavuselt "Eesti otsib superstaari" laulukonkursilt
  • Tanel Laanmäe, kes võitis tänavu juulis Lõuna-Koreas toimunud universiaadil odaviskes kuldmedali, samuti valiti Tanel tänavuseks aasta üliõpilassportlaseks ja Balti matši parimaks meessportlaseks
  • Dagmar Kivi ja Maarika Ilves, kes alustasid tänavu vintage ehk hea ja stiilse vanamööbli tegemisega ning avasid salong-kaupluse
  • Priit Liigand, kes avas tänavu Tõrva esimese autopesula (StayClean OÜ)
  • Olav Napritson - Elu Tegija tiitel pikaajalise tegutsemise eest Tõrva linna ettevõtlus- ja kultuurimaastikul

2014

  • AS Brick - ettevõtte eestvedamisel kerkis Tõrva kesklinna nägus hoone
  • OÜ Supelung - kodukohvik Supelung rajamise eest Riiska järve äärde
  • OÜ Tõrva Wakepoint - kaablipargi rajamise eest Riiska järvele
  • OÜ Scandinavian Furniture - omavalitsuse territooriumil tegutsevatest ettevõtetest kõige suurem maksumaksja
  • OÜ Frendit - eripreemia mitmete Tõrvas toimunud ürituste toetamise eest

2013

  • OÜ Tõrva Kaubandus - korrastas 2013. aastal mitmeid Tõrva kesklinnas asuvaid hooneid
  • OÜ Asfalditeenus - ettevõte avas linnas AT Spordiklubi 
  • OÜ Scandinavian Furniture - ettevõte käivitas uue tegevussuuna, pehme mööbli tootmise ning lõi sellega juurde rohkem kui 30 töökohta
  • OÜ Tõrva Veejõud - eripreemia linna vee- ja kanalisatsiooniprojekti elluviimise eest
  • OÜ Frendit - eripreemia linna avalike objektide rajamisele kaasaaitamise eest